• يو پي اس
02 نوامبر

Over load یا اضافه بار یو پی اس چیست؟

اضافه بار یو پی اس چیست؟

اضافه بار یو پی اس : یو پی اس معمولا از 2 مولفه رایج تبعیت می کند که اولی kva است و دومی پاور فکتور یا pf –  power factor .

Power factor عامل توان است که بهترین عدد آن 1 است و هر جه این عدد به عدد 1 نزدیک تر باشد مرغوب و بهترین است.

*توان قابل تحمل یو پی اس از حاصل ضرب kva X pf بدست می آید*

 

محاسبه توان قابل تحمل یک دستگاه یو پی اس

توان قابل تحمل یک دستگاه یو پی اس 6kva  با power factor = 0.9 می شود 5400 وات. این عدد از حاصلضرب kva X powerfactor بدست می آید.

6kva(6000) * 0.9pf = 5400v

 

اکثریت یو پی اس های مکلسان شرکت کیان صنعت ایرانیان از powerfactor = 1 بهره می برند. این در حالی است که کم ترین پاور فکتور در میان یو پی اس مکلسان 0.9pf  است.

 

 اضافه بار یو پی اس

 

در بالا توان قابل تحمل دستگاه یو پی اس 6 کاوا را مورد بررسی قرارا دادیم که دارای پاور فکتور 0.9 بود که توان قابل تحمل این دستگاه 5400 وات بدست آمد.

این یعنی نمی توانیم بیش از 5400 وات مصرف کننده را به یو پی اس وصل کنیم. که بیش از این مقدار را یو پی اس 6 کاوا نمی تواند پشتیبانی کند.

البته عدد توان قابل تحمل برای یو پی اس های 3  – 6 – 10 – 20 و .. با پاور فکتورهای متعدد متفاوت می باشد که بستگی به نوع یو پی اس و پاور فکتور آن دارد.

 

 

اضافه بار یا over load  چه زمانی اتفاق می افتد؟

اگر مقدار مصرف کننده از میزان توان قابل تحمل یو پی اس بیش از اندازه رود به اصطلاح می گوییم که اضافه بار در یو پی اس یا over load اتفاق افتاده است.

که در این جا یو پی اس به طور مستمر اخطار می دهد و در صورت عدم توجه به اخطار خروجی را قطع و یا نسبت به نوع دستگاه آن را در حالت bypass قرار می دهد.

 

چه دستگاه های بیشتر یو پی اس را دچار اضافه بار می کنند؟

 • پرینتر
 • موتور جوش
 • دریل
 • جارو برقی
 • بارهای موتوری
 • و …

گاهی اضافه بار به حدی می رسد که یو پی اس نمی تواند به موقع اخطار دهد و خروجی را قطع کند که در این موقع دچار آسیب شده و از کار می افتد که برای تعمیر یو پی اس باید با کارشناسان فنی تماس حاصل کنید.

بهترین استفاده از یو پی اس این است که از 70 درصد توان قابل تحمل دستگاه برای مصرف کننده وصل شود. مثلا برای یو پی اس 3kva با پاور  فکتور 1 بهتر است از توان 2100 وات و همچنین برای یو پی اس 6 کاوا  با power factor 0.9 از 3780 وات استفاده شود.

اشتراک
22 اکتبر

سوالات رایج و متداول درباره یو پی اس

سوالات رایج و متداول درباره یو پی اس

سوالات متداول کاربران در مورد یو پی اس

سوالات رایج و متداول درباره یو پی اس : دستگاه یو پی اس چیست؟ / اینورتر چیست؟ / وظایف اینورتر / تفاوت اصلی ups , inverter / کاربرد یو پی اس و اینورتر / انواع یو پی اس / انواع اینورتر /تفاوت یو پی اس آنلاین و آفلاین

 

دستگاه یو پی اس چیست؟

یو پی اس یا ups منبع تغذیه بدون وقفه است که وظیفه ی آن ، این است در مواقع که برق ورودی یا شهری قطع می شود برق و انرژی لازم برای ادامه کار سیستم ها و … بدون ایجاد وقفه تامین کند و مانع از بهم ریختن کار سیستم ها و … و ( سوالات رایج و متداول درباره یو پی اس ) نفوذ نویز و همچنین اختلال در شبکه برق رسانی شود.

 

سوالات رایج و متداول درباره یو پی اس

 

منظور از اینورتر چیست؟

وظیفه اصلی اینورتر تبدیل جریان dc ( جریان مستقیم ) به ac ( جریان متناوب ) است که این کار توس سوئیچ ها ، ترانسفورماتورها و مدارهای کنترل انجام می شود.

 

تفاوت ups و inverter در چیست؟

اصلی ترین تفاوت یو پی اس و  inverter در زمان سوئیچ است. زمان سوئیچ یا تبدیل به زمانی گفته می شود که باتری برای سیستم پشتیبانی صرف می کنند که بعد از قطع برق از منابع تغذیه پشتیبانی گفته می شود.

اصولا این زمان در اینورتر ها بیشتر از یو پی اس است و یو پی اس ها نسبت به اینورتر کم تر است  که برای استفاده در دستگاه های مهم و حساس کاربرد بیشتری دارد.

یو پی اس ها دارای مدار های پیچیده هستند که دارای سرعت عمل بیشتر و بسیار بالا بوده و در مقابل اینورتر بسیار گران هستند.

 

یو پی اس و اینورتر مناسب چه دستگاهی هستند؟

یو پی اس برای دستگاه های حساس هم مانند کامپیوترها صنعتی، تجهیزات آزمایشگاهی، بیمارستانی، دندانپزشکی، دوربین های مدار بسته، پالایشگاه، صنایع گاز و پتروشیمی است و از اینورتر میتوان در وسایل غیر ضروری و غیر تخصصی نظیر ( سوالات رایج و متداول درباره یو پی اس ) کامپیوتر و دوربین های مدار بسته خانگی ، تلویزیون و لامپ های ال ای دی کوچک و … استفاده کرد.

 

انواع یو پی اس

 • یو پی اس آفلاین
 • یو پی اس آنلاین
 • یو پی اس لاین اینتراکتیو یا شبه سینوسی

 

انواع اینورتر

 • اینورتر خروجی مربعی
 • اینورتر خروجی سینوسی معمولی
 • اینورتر خروجی پله ای
 • اینورتر خروجی سینوسی خالص

 

سوالات رایج و متداول درباره یو پی اس

 

تفاوت یو پی اس آنلاین و آفلاین در چیست؟

در یو پی اس آفلاین از مسیر by pass برای مصرف کننده انرژی انتقال داده می شود. یعنی برق شهری مستقیم به سیستم ها و وسایل مصرفی وصل می شود و اگر به هر دلیل قطع یا نویز در برق شهری باشد به صورت مسقیم وارد وسایل مصرف کننده می شود ولی با وجود این که در by pass ، ترانس گنجانده شده است تا حدودی افزایش و کاهش ولتاژ را جبران می کند.

عملکرد یو پی اس آنلاین ای چنین است که برق شهری ac بعد از انتقال به دستگاه یو پی اس توسط رکتیفایر تبدیل به برق dc یا متناوب می شود که این کار باعث می شود تا انرژی شارژر و اینورتر تامین گردد.

در مرحله بعدی اینورتر برق dc را مجددا تبدیل به برق ac یا شهری می کند و در خروجی ups برای استفاده مصرف کنندگان قرار می دهد.

اشتراک
20 اکتبر

سوالات متداول یو پی اس

سوالات متداول یو پی اس

سوالات تخصصی مربوط به دستگاه یو پی اس

 چرا وقتی دستگاه یو پی اس را از برق جدا می کنیم خاموش می شود؟

سوالات متداول یو پی اس : لحظه ی که دستگاه یو پی اس را از برق شهری جدا می کنیم باید یو پی اس روشن باشد و اگر خروجی قطع شود باتری های یو پی اس و یا از مدار آن خارج شده اند یا باتری مورد استفاده شده فاسد هستند که باید عوض شوند.

 

مشکل در شارژ باتری یو پی اس

اگر دستگاه یو پی اس ، باتری یو پی اس را شارژ نکند ( سوالات متداول یو پی اس )

باید شارژر آن را تست نمود چون به احتمال بسیار زیاد مشکل از شارژر است.

 

سوالات متداول یو پی اس

 

یو پی اس برق ورودی را ساپورت نمی کند و از دستگاه جرقه بیرون می زند

اگر از وجود در مدار یو پی اس مطمئن هستید باید فیوز های ورودی یو پی اس تست شود که 100 درصد ایراد از فیوزهای ورودی است. اگر در یو پی اس جرقه بیرون زد ایراد از مدار است. یو پی اس از مدار خارج شده است در این صورت برای تعمیر یو پی اس باید با کارشناسان فنی شرکت کیان صنعت ایرانیان ارتباط برقرار کنید.

 

تفاوت یو پی اس های آنلاین و لاین اینتراکتیو در چیست؟

در یو پی اس های آنلاین، قسمت اینورتر دستگاه همیشه آنلاین یا روشن بوده که باعث می شود

در مواقع قطع برق بدون هیچ وقفه ی در خروجی و تامین انرژی وسایل اتفاق نمی افتد.

ولی در ups های line interactive اینورتر خاموش بوده و بعد از قطع برق به فاصله 5 میلی ثانیه زمان میبرد تا روشن شود.

معمولا از یو پی اس های آنلاین ( سوالات متداول یو پی اس ) در محیط های حساس، تجهیزات آزمایشگاهی ، صنایع گاز ، پتروشیمی ، پالایشگاه، دوربین های مدار بسته فوق سری ، سرورهای بانک ، سیستم های مانیتورینگ و … استفاده می شود.

 

اشتراک
30 سپتامبر

یو پی اس دستگاه یونیت دندانپزشکی

یو پی اس برای دستگاه یونیت دندانپزشکی

یونیت دنداپزشکی چیست؟

یو پی اس برای دستگاه یونیت دندانپزشکی : یونیت دندانپزشکی در مطب دنداپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد و به نوعی ابزار اصلی دندانپزشکی محسوب می شود یا به عبارتی قلب مطب دنداپزشکی است.

کوچکترین مشکل در این دستگاه ممکن استباعث آسیب رساندن به بیمار و مختل شدن کار دندانپزشک شود.

بسیاری بر این عقیده اند که دانستن اطلاعات فنی و تکنیکال این دستگاه برای استفاده کننده از آن (دندانپزشک) ضروری نیست ولی داشتن اطلاعات لازم و ضروری برای استفاده بهتر و بهینه و درست از دستگاه باعث می شود کارائی و عملکرد آن بهتر شود و حتی در صورت بروز مشکل بتواند چگونه مقابله کند تا دستگاه بیشتر آسیب نبیند.

 

اجزای اصلی تشکیل دهنده دستگاه یونیت دندانپزشکی

 • پایه و بازوی دستگاه یونیت
 • چراغ دستگاه یونیت
 • دوش آب لیوان و کراشوار
 • تابلت یا میز ( کنسول دندانپزشک ) Doctor console
 • کنسول دستیار ( میز دستیار )  Assistant Table
 • مکنده یا سیستم ساکشن
 • کنترل بلوک دستگاه یونیت
 • جعبه جانبی
 • مندپیس
 • سیستم هوایی دستگاه
 • Floor box
 • مانیتور و پایه
 • Foot control
 • صندلی

یو پی اس برای دستگاه یونیت دندانپزشکی

 

چه یو پی اس برای یونیت دندانپزشکی مناسب است؟

چیزی که هم دستگاه های الکترونیکی را تهدید می کند عدم کارائی بهتر و از کار افتادن آن هاست. در زمان قطع برق  تمام دستگاه الکترونیکی از کار می افتند باعث می شود که در کار میلیون ها انسان و یا چند هزار نفر را در کارخانجات و بیمارستان و … وقفه ایجاد میکند.

از طرفی هم قطع به یک باره برق دچار مشکلات زیادی برای دستگاه ها هم از نظر سخت افزاری و نرم افزاری ایجاد می کند و یا حتی وجود نوسانات مختلف در برق شهری دچار نقص و خرابی شده و از کار بیافتد که هزینه های زیادی را برای کارفرمایان و صاحبان سیستم ها و دستگاه ها در بر دارد.

دستگاه یونیت دندانپزشکی هم از این قاعده مثنتی نیست. این دستگاه همانطور که در بالا اشاره شد قلب مطب دندانپزشکی است. قطع برق و یا حتی نوسانات برق شده این دستگاه را تهدید می کنند.

در زمان قطع برق ممکن است خسارات جبران ناپذیر و هزینه های گزافی برای تعمیر دستگاه خرج کنیم. از طرفی دیگر که این دستگاه ارتباط مستقیم با جان بیمار ارتباط دارد و در صورت وقفه در کارکرد ممکن است بیمار دچار آسیب شود.

ساکشن این دستگاه باید در حین کار روی دندان بیمار باید به صورت یکپارچه کار کند. بهتر است برای اینکه دستگاه آسیب نبیند و در حین قطع برق و نوسانات در شبکه مسون بماند از یو پی اس استفاده کنید.

یو پی اس انرژی مورد نیاز برای تامین انرژی دستگاه ها را از باتری یو پی اس تامین می کند. یو پی اس در حین قطع برق، انرژی مورد نیاز برای سیستم ها و دستگاه های الکترونیکی را فراهم می کند.

تهیه یو پی اس برای دستگاه ها و میزان مدت زمان برق دهی متفاوت است . می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر برای خرید یو پی اس دستگاه یونیت دندانپزشکی با کارشناسان فنی شرکت کیان صنعت تماس حاصل فرمائید.

اشتراک
29 سپتامبر

تست باتری یو پی اس lead acid سیلد لید اسید یا سرب اسید

تست باتری یو پی اس lead acid سیلد لید اسید

تست باتری یو پی اس سیلد لید اسید چگونه انجام می شود؟

تست باتری یو پی اس lead acid سیلد لید اسید : باتری یو پی اس سرب اسید sealed نمونه کامل شده باتری های یو پی اس سیلد اسید قدیمی است که درزگیری شده است.

در این نوع باتری ها دیگر نیاز نیست مصرف کنندگان از سطح الکترولیت باخبر شوند. در باتری های قدیمی کاربر باید سطح الکترولیت را بررسی می کرد و در صورتی که سطح الکترولیت پائین می آمد باید در صورت نیاز الکترولیت اضافه می کردند.

باتری سرب اسید درزگیری شده شکل تکامل یافته باتری های است که قابلیت شارژ را دارند.

برای اینکه بخواهید سطح الکترولیت باتری سرب اسید را خدتان اندازه بگیرید باید از ولت سنج استفاده کنید. در زمان های قدیم از چگالی سنج یا hydrometer باید استفاده می نمود که با پدیدار شدن باتری های درزگیر شده sealed این روش منسوخ شده است.

اگر میخواهید اطلاعات زیادی در این باره بدست آورید بهتر از کارشناسان تعمیر یو پی اس شرکت فای کمک بگیرید.

 تست باتری یو پی اس lead acid سیلد لید اسید

دستور العمل های لازم برای تست باتری های یو پی اس سرب اسیدی

 • برای این که بتوانید نتایج درستی از تست باتری یو پی اس بگیرید بهتر است باتری را به صورت کامل شارژ نمائید. پیشنهاد می شود این کار را با سیستم های شارژ انجام دهید.
 • در مرحله بعدی برای اینکه هیچ بار سطهی روی باتری نباشد بهتر است بعد از شارژ کامل باتری 12 ساعت به باطری استراحت دهید. در ضمن بعد از این که باتری به صورت کامل شارژ شد آن را از شارژر جدا نمائید.
 • برای تامین توان وسیله ی که میخواهید از آن استفاده کنید باتری را برای مدت زمان 3 الی 5 دقیقه برای استارت یا روشن کردن وسیله به آن وصل کنید. دوباره باتری را از آن جدا کرده و تست را انجام دهید.
 • برای تست از وات سنج استفاده کنید. سیم مثبت ولت سنج را جهت ترمینال مثبت و سیم منفی را ترمینال منفی وصل نمائید.
 • ولتاژی که ولت نشان می دهد باید برای باتری های 12 ولتی روی 12/8 یا 12/9 ولت باشد و رای باتری های 6 ولتی 6/4 یا 6/5 ولت باشد. در غیر این صورت باتری یو پی اس دچار نقص می باشد و باید با متخصص مشورت گردد یا سریعا تعویض نمود.
اشتراک

© ۱۳۹۵ | تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ بوده و متعلق به شرکت کیان صنعت ایرانیان می باشد.