یو پی اس سرور و شبکه

یو پی اس اتاق سرور

تجهیزات اتاق سرور مانند سرور ها می بایست به صورت مداوم مشغول به کار باشند. قطع ناگهانی برق موجب خاموشی و عدم کارکرد آنها می شود. همچنین خاموش شدن ناگهانی تجهیزات ممکن است سبب از دست رفتن اطلاعات یا خرابی سیستم عامل گردد. از عوامل مضر برای سلامت سرور ها و تجهیزات نوسانات برق می باشد که سبب سوختن آنها می شود. برای همین منظور استفاده از یو پی اس سرور جزو الزامات اتاق سرور می باشد.

سرور، کامپیوتری قدرتمند است که برای ارتباط در یک شبکه کامپیوتری یا در بستر اینترنت تنظیم می شود. در صورت استفاده از چند سرور و تجهیزات دیگر، اتاق سرور مورد استفاده قرار می گیرد.

سرور

سرور کامپیوتری همیشه روشن و قدرتمند است. بنابراین کاربران می توانند در زمان های متفاوت از آن انتظار پاسخ به درخواست های خود را داشته باشند.

یو پی اس سرور

انواع سرور

سرور تحت شبکه
در سرورهای تحت شبکه تمام کامپیوترهای موجود از سرور فرمان گرفته و نیازهای تحت شبکه خود را با وجود آن تامین می کنند.

سرور اینترنتی
این شبکه کمی گسترده تر و شامل تمام کامپیوتر های که از طریق اینترنت به هم متصل هستند می شوند. سرورهای اینترنتی اطلاعاتی که در هر زمان از شبانه روز بر روی پهنای اینترنت جستجو شده را در اختیار کاربران می گذارند.

ویژگی های سرور

  • انحصاری بودن منابع سخت افزاری
  • امنیت بالا
  • اتصال دائمی به اینترنت
  • امکان پیاده سازی raid نرم افزاری و سخت افزاری بر روی سرور
  • قابلیت افزایش و ارتقاء سخت افزار
  • قدرت پردازش و قدرت محاسبات سریع

اتاق سرور

اتاقی است که به منظور حفظ و نگهداری سرور ها، روتر ها، سوئیچ ها و سایر تجهیزات مرتبط مورد استفاده قرار می گیرند. این اتاق شرایط محیطی و عملکردی را برای سرور ها و تجهیزات مرتبط فراهم می نماید. در هر سازمان وظیفه اتاق سرور، سرویس دهی به کارکنان است. یکی دیگر از وظایف اتاق سرور حفظ شرایط مناسب برای سلامتی سرور ها و تضمین عملکرد آن ها می باشد. عدم کارکرد صحیح هر قسمت از این اتاق می تواند کلیه امورات یک سازمان را مختل نماید. با توجه به این که یکی از بخش های مهم شرکت ها اتاق های سرور می باشد، در ساخت آن، استانداردهای لازم مورد توجه قرار می گیرد که در نهایت مشکلی ایجاد نگردد.

استفاده از یو پی اس در اتاق سرور

اتاق های سرور شامل فناوری های گوناگونی می شود که به شکل دستگاه در اختیار فرد نظارت کننده قرار می گیرد. یکی از دستگاه های مهم اتاق سرور، ups می باشد. یو پی اس در اتاق سرور به منظور عملکرد نرمال سرور ها در حین قطع و وصل شدن جریان برق اعمال می گردد. در اتاق های سرور فاقد یو پی اس قطعا با مشکل قطع و وصل برق، سرور ها از کار افتاده یا دچار آسیب های می شوند که بایستی به وسیله یو پی اس آن را برطرف نمود. با استفاده از یک دستگاه یو پی اس بسته به حجم سرور ها باید برای هر تعداد سرور یک دستگاه یو پی اس کوچک در نظر گرفت. در غیر این صورت قطعا نمی توان پاسخگوی نیاز به برق و برطرف کننده مشکل قطع و وصل جریان برق متناوب باشیم.

دو ویژگی مهم در انتخاب یو پی اس سرور

شکل دستگاه
از نظر شکل دستگاه، یو پی اس ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد. تقسیم بندی دستگاه شامل دو نمونه tower و rack mount بوده که برای پشتیبانی از سرور سخت افزارهای شبکه و بسیاری تجهیزات دیگر از نوع rack mount استفاده می گردد. ارتفاع این نوع از یو پی اس قابل افزایش است و باعث صرفه جویی در فضا می شود.

ظرفیت و زمان پشتیبانی
یو پی اس ها با توجه به انرژی و ظرفیت، زمان مشخصی از دستگاه ها را پشتیبانی می کنند. هرچه تعداد دستگاه های مورد حفاظت بیشتر باشد، یو پی اس باید دارای ظرفیت بیشتری باشد.

انتخاب UPS مناسب برای سرور و شبکه

توان یو پی اس: توان خروجی منبع تغذیه بدون وقفه بر اساس کیلو ولت آمپر KVA است. ابتدا برق مصرفی تجهیزات محاسبه می شود. این مقدار از روی پلاک های دستگاه ها یا کاتالوگ آن قابل مشاهده است. در عمل توان دستگاه ها ممکن است به توان نامی نرسد. اما انتخاب ظرفیت بالاتر اطمینان بیشتری را به دنبال دارد. عدد 30 درصد بالاتر از توان مصرفی برای انتخاب مناسب است.

انتخاب باتری مناسب: بعد از محاسبه توان زمان بازدهی را مورد نظر قرار می دهیم. توان باتری بر اساس آمپر ساعت AH می باشد. فرمول محاسبه میزان باتری به شکل زیر است.

( ظرفیت باتری AH * ولتاژ باتری * ضریب ثابت ) تقسیم بر توان مصرفی

برای مثال اگر باتری 100AH و 12V داشته باشیم و مصرف ما 500 وات باشد. زمان برق دهی به شکل زیر است:

EX: (100AH * 12V * 0.85) / 500 = 2hrs

نوع مناسب UPS: مدلی از یو پی اس را انتخاب می کنیم که علاوه بر برق دهی در برابر نوسانات برقی از دستگاه محافظت کند.

یو پی اس با توجه به هزینه و ساختار آن برای برق دهی به کلیه ادوات مانند سیستم سرمایش مناسب نمی باشد. زمان برق دهی این دستگاه نیز محدود است. به همین منظور برای مصارف بالا یا برق دهی طولانی از یک ژنراتور برای تامین برق پشتیبان استفاده می شود.

نصب یو پی اس تک سرور

در سازمانها و مشاغل دارای شبکه IT یا اتاق کامپیوتر کوچک، غیر معمول نیست که از سرور خود با یک سیستم یو پی اس محافظت کنند.

نوع منبع تغذیه بدون وقفه بطور کلی یک سیستم تعاملی آماده به کار ( یو پی اس آنلاین )، آفلاین یا خطی با همراه باتری داخلی کوچک است که تا ۵ دقیقه بکاپ یا بیشتر را تأمین می کند.

ذخیره کوچک باتری باید برای عبور از قطعی لحظه ای برق کافی باشد. اگر به مدت زمان طولانی تری نیاز باشد ، UPS باید قابلیت استفاده باتری بیشتر یا توان بالاتر را داشته باشد. در جایی که این گزینه وجود دارد سیستم تامین کننده برق بدون وقفه یا همان ups زمان بیشتری را برق خواهند داشت همچنین ممکن است دارای کارت SNMP باشد، که اطلاعات یو پی اس به مدیر شبکه ارسال می گردد این مورد بیشتر در سیستم های آنلاین کاربرد دارد.

یو پی اس سرور

نصب یو پی اس

در اتاق سرور، ممکن است یک یا چند رک سرور وجود داشته باشد و امکانات ایمن تر و مدیریت شده نسبت به یک شبکه کوچک IT یا اتاق سرور مرتبط با آن است. مکانی که یو پی اس برای محافظت از سرور در نظر گرفته می شود بستگی به محل قرارگیری آنها و توزیع منبع برق در اتاق دارد.

برای دانستن این موضوع که چگونه UPS مناسب برای سرور شبکه IT خود انتخاب کنید؟ باید به خاطر داشته باشید که چه نوع سیستم تامین کننده ای مد نظرتان می باشد؟

اگر هدف شما انتخاب و خرید منبع تغذیه بدون وقفه با فرمت rack mount تا ۱۰kVA می باشد می توانند که در داخل قفسه سرور نیز می توانید آن را جای گیرند. به خاطر داشته باشید هرچه اتاق سرور بزرگتر باشد، نیاز به در نظر گرفتن فضای بیشتر است.

یو پی اس برای تاسیسات مرکز داده

در یک مرکز داده، از UPS متمرکز یا غیر متمرکز، استفاده می شود که بستگی فضای اتاق سرور شما دارد. یک مرکز داده همچنین ممکن است بجز یو پی اس از ژنراتور نیز بهره می گیرند تا هم باتری های کمتر استفاده شود و اطمینان بیشتر در زمان های طولانی قطع برق داشته باشند .

زمانیکه با قطعی برق شهر مواجه می شود یو پی اس با کمک باتری برق مورد نیاز را تامین می کند و ژنراتور جانشین برق شهر شده و برق مورد نیاز یو پی اس را تامین می کند.

دستگاه پشتیبان برق ( یو پی اس )

می خواهیم درباره سه نوع باتری یو پی اس که برای اکثریت یو پی اس ها انتخاب آن ها توصیه می شود اشاره داشته باشیم.

  1. باتری های یو پی اس لیتیوم
  2. باتری سرب اسید
  3. باتری یو پی اس سیلد لید اسید

باتری های یو پی اس لیتیوم
باتری های لیتیوم UPS حساسیت کمتری به دما دارند. می توانند تا ۱۰ سال یا بیشتر دوام بیاورند و بیشتر مناسب چرخه های شارژ تخلیه سریع هستند.

باتری اسید سرب
باتری اسید سرب ظرف ۲۴ ساعت به ۸۰٪ ظرفیت شارژ می شود. یک باتری لیتیوم می تواند به طور متوسط ​​طی ۶۰-۹۰ دقیقه به این هدف برسد.

باتری یو پی اس سیلد لید اسید
این نوع باتری ها با عمر ۱۰ سال طراحی شده است. بنابراین نیاز به نگهداری نداشته و متداول ترین باتری برای یو پی اس می باشد.

نکته: برخی از منابع تغذیه بدون وقفه را می توان با مجموعه ای از باتری های لیتیوم نصب کرد. باتری های سیلد لید اسید به دما حساس تر هستند.

محل‌ های کاربرد یو پی اس برای اتاق سرور

چه در مصارف شخصی، چه ادارات و شرکت‌ ها نباید از حضور ups در کنار سرور و مودم صرف نظر کرد. یکی از اساسی‌ ترین کاربردهای یو پی اس در کنار سرورهای مراکز داده (data centers) است. علاوه بر این در بیمارستان‌ ها، ادارات دولتی و خصوصی مانند شرکت‌ های بیمه، دانشگاه‌ ها و حتی مدارس از یو پی اس استفاده می‌ شود.

 


 

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره در زمینه یو پی اس ، باتری یو پی اس ، تعمیر یو پی اس ، باتری ups ، یو پی اس ارزان قیمت با شرکت یو پی اس کیان صنعت ایرانیان ( فای نت ) تماس بگیرید.

واحد فروش :  ۷۷۹۷۳۸۱۱ ۰۲۱    |   واحد خدمات پس از فروش :  ۷۷۹۴۳۵۷۳ ۰۲۱
آدرس دفتر فروش : تهران | عباس آباد | تقاطع سهروردی | نبش بانک سامان | پلاک ۱۴۰

جهت مشاوره یا خرید انواع یو پی اس ، باتری یو پی اس ، استابلایزر ، رک ، کابینت ، پی دی یو و یا تعمیر تخصصی یوپی اس و باتری با شماره 02177973810 تماس حاصل نمایید .