یو پی اس صنعتی

یو پی اس صنعتی چیست؟

یو پی اس صنعتی معمولا سه فاز بوده و در کارخانه ها، بیمارستان ها و مراکز صنعتی در توان های بالا استفاده می شود. قطعات استفاده شده در دستگاه ups صنعتی آمپر بالا می باشد.

معمولا برای اینورتر این نوع دستگاه ها از ترانس استفاده می شود. چون یو پی اس صنعتی توان بالا می باشد تعداد باتری های یو پی اس صنعتی استفاده شده به مراتب زیادتر خواهد شد.

اکثرا تکنولوژی رکتیفایر و اینورتر در این دستگاهها هر دو IGBT می باشد. و سیستم ups صنعتی در دستگاه های صنعتی در کارخانه ها برای مصارف موتور ها و کولر ها بیشتر استفاده می شود.

صنایع مختلف مانند بخش نفت و گاز، خط لوله نفت، واحدهای تولید سنگین و غیره نیاز به UPS های سنگین دارند که می توانند بزرگترین نوسانات بار را کنترل کنند و تجهیزات را حفظ کنند.

انواع UPS صنعتی

سه نوع اصلی UPS صنعتی سه فاز یا یو پی اس صنعتی سه فاز وجود دارد که هر کدام از آن ها شرایط خاص خود را دارند. این سه نوع عبارتند از:

UPS صنعتی آنلاین یا تبدیل دوگانه (دو تبدیلی)

در UPS صنعتی آنلاین، بار به طور مداوم توسط یک مبدل توان کار می کند و این مبدل یا اینورتر، ورودی خود را از یک منبع DC دریافت می کند.

UPS صنعتی لاین اینتر اکتیو

در یو پی اس صنعتی تعاملی خطی، اینورتر به موازات برق AC ورودی کار می کند و فقط زمانی بار کامل برق را کنترل می کند که برق ورودی AC قطع شده باشد.

UPS صنعتی آفلاین

در یک واحد UPS صنعتی آفلاین، معمولا جریان برق تا زمانی که به طور کامل قطع شود، از خط برق گرفته می شود. بعد از قطعی برق، اینورتر همزمان با باتری روشن می شود، تا به تغذیه ادامه دهد.

ضرورت استفاده از یو پی اس صنعتی در کارخانجات

برای بیشتر دستگاه­های صنعتی به کیفیت مناسبی از برق نیاز داریم. می­ دانیم نوسانات و قطعی برق در موارد زیادی اتفاق دخ می دهند. با توجه به هزینه­ ی بسیار بالایی که برای تهیه یا تعمیر هر دستگاه موردنیاز است، بهتر است با یک یو پی اس قوی، از کارخانه محافظت کنیم.

سایت های صنایع بزرگ معمولا دارای بخشهای متعدد در هر سایت می باشند که شامل بخشهای مدیریتی، انبار و پشتیبانی، اداری، اجرایی و . . .می شود. هر کدام از این بخش ها علاوه بر اینکه باید با قسمتهای دیگر ارتباطی تنگاتنگ داشته باشند، بطور مستقل باید قادر به ادامه کار باشند و به این منظور باید دارای توان ذخیره برق کافی حداقل بمدت 4 ساعت باشند.

توان مصرفی برق اضطراری در یک کارخانه­ ی بزرگ می ­تواند تا نزدیکی 500 کیلو ولت آمپر باشد. میزان دقیق آن به نوع کاربرد برق و گستردگی استفاده از آن از نظر تعداد دستگاه­ها، و وسعت کارخانه بستگی دارد. بنابراین نوع یو پی اس به نوع کارخانه بستگی دارد اما باید حتما از یو پی اس قدرتمند استفاده شود. این یو پی اس ها معمولا در ابعاد بزرگ و قیمت بالا می باشند.

موارد استفاده از یو پی اس های صنعتی

سیستم های UPS صنعتی PMI به طور گسترده ای در صنایع مختلف از جمله تولید برق، توزیع نیروی برق، انتقال نیرو، ساخت، حمل و نقل، معدن، پالایش، نیروگاه های پتروشیمی، نفت و گاز، بیمارستان ها، فرودگاه ها با کاربرد های مختلفی از قبیل کنترل توربین گازی، کنترل تابلو استفاده می شود. سیگنالینگ، زنگ هشدار، روشنایی اضطراری، DCS (سیستم کنترل توزیع شده) و …

ویژگی های مورد نیاز ups صنعتی چیست؟

برخی مشخصات فنی مورد نیاز یک سیستم یو پی اس صنعتی عبارتند از:

 • دارای مدار آنلاین
 • قدرت بالا (حداقل حدود 250 کیلو ولت آمپر تک فاز و 500 کیلو ولت آمپر سه فاز)
 • قابل اعتماد و دارای بازدهی بالا
 • کیفیت و قدرت بالا
 • اعوجاج و نوسانات پایین خروجی
 • زمان پاسخ به بار پله سریع
 • سازگار با استاندارد های مانند IEC , IPS , NEMA

یو پی اس صنعتی در واقع به عنوان یک منبع برق توان بالا شناخته می­ شوند و همان میزان قدرت لازم دارد. حتماً باید این یو پی اس به همراه تابلوی کنترل و فرمان اتوماتیک و دستی و با همه­ ی فیوز ها و تجهیزات ایمنی و مانیتورینگ نصب شود.

چون در کارخانه ­ها در اغلب موارد از این برق برای راه اندازی موتور های برقی ماشین­ آلات استفاده می ­شود، لازم است یو پی اس ها دارای تحمل اضافه بار باشند تا مشکلی به وجود نیاید. اگر چه بهتر است از سافت استارتر ها نیز استفاده شود.

یو پی اس صنعتی

طراحی دستگاه یو پی اس صنعتی چگونه است؟

سیستم های صنعتی یو پی اس محکم هستند و با طراحی ساختاری پیچیده طراحی شده اند که برای نظارت و حذف مشکلات عمده در سیستم طراحی شده اند. این دستگاه ها اغلب بر اساس نیاز مشتری در سایت شخصی سازی می شوند. پیچیدگی آنها نیاز به ارائه یک کتابچه راهنمای کاربر با نصب آن را صادر می کند. در عین حال، سیستم UPS استاندارد دارای طراحی نسبتا ساده است.

استاندارد استارت ups صنعتی چگونه است؟

یو پی اس های صنعتی جهت استارت استاندارد خاصی را دارا می باشند. مثلا باید ابتدا رکتیفایر استارت شود تا باتری در مدار قرار گیرد و نهایتا اینورتر استارت شود. در ups های صنعتی به دلیل توان بالا منوی ساده ای را برای کاربر جهت تنظیمات در نظر می گیرند.

حداقل ظرفیت 1000 ولت آمپر
توپولوژی (وضعیت) آنلاین، آفلاین، لاین اینتراکتیو
ولتاژ حداقل میزان 220 تا 380 ولت
THD 3 درصد
حداقل وزن 10 کیلوگرم
کاربری صنعتی، تاسیسات، تجهیزات حساس

یو پی اس صنعتی سه فاز چیست؟

معمولا برای استفاده از یو پی اس در صنعت بایستی از یو پی اس توان بالا استفاده نمود. یو پی اس توان بالا موجب ایجاد ظرفیت مناسب و بهره وری بهتر می شود. در صورتی که برای موارد اضطراری نوسانات ناپایدار و قطع برق نیاز به ذخیره برق بدون هیچگونه اختلال می باشد استفاده از یو پی اس بهترین انتخاب است.

استفاده از برق سه فاز برای ذخیره برق در باتری ها و تبدیل مجدد آن به خروجی سه فاز استاندارد، عملکردی است که در یو پی اس سه فاز یا صنعتی صورت می گیرد ضمن آنکه در هنگام شارژ ولتاژ تثبیت شده را برای مصرف کننده تامین می کند یو پی اس سه فاز یا صنعتی تعداد باتری را شامل است و اندازه آن بزرگ بوده و پیچیدگی بیشتری نیز دارد. استفاده از باتری های ژل و سیلد لید اسید باعث افزایش بازدهی ذخیره شیمیایی باتری ها می گردد.

میزان بازدهی یو پی اس سه فاز صنعتی

میزان بازدهی یو پی اس های صنعتی ۹۸% است و از یو پی اس های معمولی میزان بازدهی بیشتری دارد. در زمان وجود برق شهر از طریق تبدیل برق AC به DC باتری را شارژ می نماید و خروجی تامین می نماید در زمان قطع برق شهر با استفاده از باتری برق سه فاز خروجی ۳۸۰ یا ۴۰۰ در مدت زمانی محدود تامین می کند و موج سینوسی آن نیز کامل است.

کلاس عایق آن F است و درجه حفاظت در برابر گرد و غبار و آب نیز IP20 است که البته درصورت لازم و بسته به شرایط کارگاه درجات بالاتر حفاظت نیز قابل ارائه می باشد.

یو پی اس صنعتی تک فاز یا سه فاز؟

نصب یو پی اس تک فاز به یک شبکه کاری آسان است زیرا نیازمند کابل کشی ساده ای است. اما نصب یو پی اس سه فاز نیازمند یک پیمانکار برق است. یک یو پی اس سه فاز تمام توابع حتی ترتیب سه فاز را باید در نظر گرفت و کابل کشی لازم باید مورد توجه قرار گیرد.

در انتخاب و خرید یو پی اس باید توان آن را نیز در نظر گرفت. زیرا توان مورد استفاده مصرف کننده در انتخاب درست این دستگاه بسیار مهم است. چون هر کدام از فاز های یو پی اس دارای توان مشخص می باشند. رعایت این نکته در هنگام استفاده یو پی اس سه فاز حائز اهمیت است.

برق مورد نیاز ups های صنعتی

برق مصرفی کارخانه ها سه فاز می باشد که دارای پیکر بندی قدرت سه فاز است و مسیرهای متعددی را فراهم می کند. برق سه فاز، تک فاز و ولتاژ تک فاز. یو پی اس های سه فاز و تک فاز میتوانند در برابر ولتاژ های بحرانی مصرف کننده را حفاظت کنند.

یک یو پی اس سه فاز می تواند ۱۰۰% بار غیر متعادل در خروجی خود را بدون ایجاد مشکلی و تاثیرگذاری بر عملکرد خود، تامین کند. این بار غیر متعادل را جبران کند و ولتاژ خود را براساس آن تنظیم کند.

باتری ups صنعتی

نظارت بر فعالیت باتری های یو پی اس سه فاز دایمی بوده و شرایط نگهداری مطلوبی را می طلبد. زیرا باتری های ups سه فاز به مرور زمان فرسوده می شوند.

برای افزایش عمر باتری یو پی اس سه فاز، بایستی آنها طبق توصیه های شرکت سازنده باتری در فضای مناسبی نگهداری شوند و نظارت مستمر بر آنها صورت گیرد. سرویس باتری یو پی اس بهتر است در خود محل انجام گیرد. زیرا یو پی اس سه فاز دستگاهی حساس و پیچیده و حجم زیادی دارد.

نگهداری از یو پی اس صنعتی

با توجه به هزینه­ ی بالای یو پی اس های مناسب کارخانه­ ها، باید اقدامات لازم برای مراقبت و نگهداری از آن­ها را به دقت دنبال کرد. اساسی­ ترین دلیل کاهش عمر دستگاه یو پی اس را می­ توان حرارت تولید شده در دستگاه تان بالا دانست. این حرارت در مدل ­های ارزان­تر می­ تواند به آسیب­های جدی بینجامد.

به همین منظور لازم است اتاق مربوط به یو پی اس خشک و خنک باشد. برای احتیاط بیشتر هر تابلو باید خنک کننده ­ی منحصر به خود را نیز داشته باشد. بررسی کیفیت اسید و باتری نیز حداقل ماهی یک­ بار باید انجام شود.

معمولا خروجی سیستم یو پی اس های صنعتی نباید مستقیما به مصرف کننده وصل شود. حتما مابین مصرف کننده و یو پی اس تابلوی توزیع باید قرار گیرد.

خرید یو پی اس صنعتی

نکات ایمنی مهم در استفاده از یو پی اس سه فاز

تمهیدات حفاظت و ایمنی درباره ups سه فاز یا صنعتی بسیار با اهمیت هستند. قابلیت جلوگیری از اتصال کوتاه خروجی، سیستم هشدار، قطع اضافه بار و گرمای بیش از حد. قطع باتری بدون قطع خروجی برای تعویض باتری فرسوده هنگام کار. حفاظت در برابر نویز های رادیویی و مغناطیسی، قطع نصب معکوس باتری و … جزء امکانات و پیش بینی های لازم برای ups سه فاز است.

 1. به دلیل حساس بودن باتری ها، باید در فضای بسته و با درجه حرارت مطلوب و تهویه مناسب مستقر شوند و باید با زمین نیز فاصله داشته باشند.
 2. کابل ارت مناسب به مجموعه باتری ها وصل و به بیرون از کارگاه متصل به چاه ارت قرار گیرد. برای تعمیر، سرویس و تعویض نیز لازم است فقط از افراد آموزش دیده استفاده شود.
 3. در صورتی که نیاز به ذخیره برق سه فاز با توان بیش از ۳۰ کیلو وات باشد. از یک سافت استارتر برای ورود ملایم جریان باتری به مدار استفاده می شود.
 4. اگر از باتری های یو پی اس صنعتی بطور صحیح استفاده شود. این باتری ها قادر هستند که جریان ۳ فاز صنعتی ماشین آلات را برای مدت محدود با ایمنی و اطمینان بسیار بالا تامین کنند.
 5. همچنین ایمنی در طراحی و نصب و راه اندازی دستگاه ups صنعتی حرف اول را می زند. اغلب یو پی اس های صنعتی دارای مدار آنلاین می باشند.
 6. ups صنعتی خود به عنوان یک منبع برق توان بالا شناخته می شوند. بطور حتم باید به همراه تابلو کنترل و فرمان اتوماتیک و دستی به همراه همه فیوزها و تجهیزات ایمنی و مانیتورینگ نصب شوند.
 7. در اغلب موارد از این برق برای راه اندازی موتورهای برقی ماشین آلات استفاده می شود. از این رو لازم است ups ها دارای تحمل اضافه بار باشند. اگرچه بهتر است در این موارد از سافت استارترها نیز استفاده شود.

تعمیر یو پی اس صنعتی

تعمیر و سرویس دستگاه به دلیل بزرگ بودن حجم دستگاه ups باید در محل انجام گیرد. سرویس منوال دستگاه به صورت نرم افزاری است. با نصب لپ تاپ توسط سیم رابط های مخصوص صورت می گیرد.

همچنین به منظور بهترین کارایی دستگاههای الکترونیکی و سیستم های صنعتی مخصوصا UPS های صنعتی. برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری سیستم های موجود. برای پیشگیری از خرابی دستگاه مشکلات مربوط به تعمیرات آن و نداشتن سیستم برق اضطراری در زمان تعمیر، بهترین روش برای جلوگیری از موارد موجود سرویس دوره ای سیستم ها می باشد.

جهت مشاوره یا خرید انواع یو پی اس ، باتری یو پی اس ، استابلایزر ، رک ، کابینت ، پی دی یو و یا تعمیر تخصصی یوپی اس و باتری با شماره 02177973810 تماس حاصل نمایید .