یو پی اس برای مراکز داده یا Data Center

یو پی اس دیتا سنتر (UPS برای مراکز داده)

یو پی اس (UPS) یکی از مهمترین ابزار ها و مؤلفه های یک مرکز داده ( DATACENTER ) کارآمد است. سیستم های یو پی اس یکی از مؤلفه های مهم و حیاتی توان پشتیبانی مرکز داده هستند. بدون سیستم های یو پی اس دیتاسنتر ، نوسانات و قطعی برق باعث می شود به سخت افزار شما آسیب برسد. روند کار سرور ها با وقفه روبرو می شود و خسارت مالی زیادی به سرور ها وارد می شود.

منظور از دیتا سنتر چیست؟

تمامی سایت ها ، وبلاگ ها و حتی اپلیکیشن های که امروزه از آنها برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با محیط پیرامون خود استفاده می کنیم برای اینکه همواره در دسترس باشند لازم دارند تا اطلاعات آنها در مکان های مجهز و همواره آنلاینی ذخیره شده و از آنها مراقبت شود.

اطلاعات میلیون ها سایت و اپلیکیشن را بر روی خود نگهداری می کنند. آنها را در اختیار استفاده کنند گان قرار می دهند دیتا سنتر گفته می شود. هر کشوری این امکان را دارد تا با فراهم آوری زمینه های مورد نیاز دیتا سنتر های اختصاصی خود را داشته باشند. سرعت و امنیت انتقال اطلاعات را بیش از پیش افزایش دهد.

کاربرد ups برای دیتا سنتر ها

اگر بخواهیم دیتاسنتر را در یک جمله تعریف کنیم می‌ توانیم بگوییم که مرکز داده به مجموعه ای از سرویس‌ دهنده ها ، زیرساخت های ارتباطی ، امنیتی و تجهیزات الکترونیکی گفته می‌ شود که برای ارائه ، نگهداری و پشتیبانی از سرویس‌ های تحت شبکه ( اینترنت ، اینترانت ، اکسترانت ) استفاده می‌ شود.

ضرورت یو پی اس دیتاسنتر

با توجه به اینکه در هر دیتا سنتر اطلاعات هزاران بلکه میلیون وب سایت و اپلیکیشن نگهداری می شود. از دسترس خارج شدن حتی بخشی از سرور های یک دیتا سنتر می تواند موجبات نارضایتی بسیاری از مدیران وب سایت ها و همچنین بازدیدکنندگان آنها را به همراه داشته باشد.

یکی از معضلاتی که بسیاری از دیتا سنتر های مطرح جهانی نیز با آن دست به گریبان هستند. احتمال قطعی ناگهانی برق شهری می باشد. از آنجایی که سرور های که در دیتا سنتر ها موجود می باشد. برای کارایی مطلوب خود نیازمند تغذیه برق شهری می باشند. از این رو قطع برق می تواند تمامی سرور ها و یا بخشی از آنها را برای مدت زمان نا مشخصی از کار بیندازد.

این در حالی است که هر سروری که در دیتا سنتر ها قرار دارد. خود از قطعات و برد های ساخته شده است که به نوسانات برقی حساس است. با توجه به اینکه اینگونه سرور ها می بایست به صورت 24 ساعته روشن باشند. احتمال اینکه این قطعات و برد ها بر اثر نوسانات برقی سوخته و از کار افتادن نیز بسیار زیاد می باشد.

یو پی اس دیتاسنتر

خسارات قطع ناگهانی برق اتاق سرور

بدون در نظر گرفتن روش های ارزیابی ، قطع برق می‌ تواند هزینه های زیادی را به همراه داشته باشد. بر اساس گزارش موسسه تحقیقات انرژی الکتریکی (EPRI) ، هزینه وقفه‌ های برق مصرف کنند گان برق در ایالات متحده آمریکا در حدود 80 میلیارد دلار در سال است و سهم وقفه های کوتاه مدت دو سوم این مقدار است.

با توجه به گزارشات EPRI ، در نتیجه قطع برق اقتصاد ایالات متحده آمریکا سالانه 104 تا 164 میلیارد دلار از دست می دهد. همچنین 15 تا 24 میلیارد دلار، به دلیل بی ثباتی کیفیت برق اتلاف می‌ شود.

نقش یو پی اس (UPS) هنگام قطع برق مراکز داده

از مهم‌ ترین مسائل در یک مرکز داده سرویس برق بدون وقفه است. از این رو با توجه به دلایل مختلفی که منجر به قطع برق می‌ شود. نیاز به خرید یو پی اس دیتاسنتر داریم تا در کار دیتا سنتر خللی ایجاد نشود.

مهمترین کار یو پی اس تأمین برق دستگاه های تحت پوشش در زمان های قطعی برق است و این کار را بدون هیچ تاخیر از طریق باتری های که در حالت کار عادی شارژ شده اند، انجام می دهد.

به همین دلیل حتی در صورت وجود ژنراتور نیاز به UPS برای وسایل حیاتی ضروری است تا در فاصله بین تأمین برق از ژنراتور این وسایل بدون وقفه به کار خود ادامه دهند.

در ضمن در دیتا سنتر ها علاوه بر سیستم یو پی اس دیتاسنتر از ژنراتور های قوی تولید برق نیز برای مواقعی که مدت قطعی برق طولانی باشد، استفاده می‌ شود.

نقش یو پی اس در خنک سازی دیتا سنتر ها

بخش دیگری که دیتا سنتر ها می بایست به آن توجه بسیار زیادی داشته باشند. مبحث خنک سازی سرور ها می باشد. همانطور که گفته شد سرور ها می بایست به صورت 24 ساعته روشن باشند. همین امر سبب می شود تا حرارت بسیار زیادی از مجموع فعالیت سرور ها ایجاد شود. می بایست توسط سیستم خنک سازی این حرارت کاهش یابد.

با قطع برق و یا خرابی سیستم های خنک کننده این امکان وجود دارد. با افزایش دما ، سرور ها از کار می افتد. خسارت های بعضا جبران ناپذیری به دیتا سنتر ، سایت ها و اپلیکشن های که اطلاعات آنها بر روی سرور ها قرار داشته است وارد شود. از این رو مدیران دیتا سنتر ها می بایست قبل از هر اقدامی نسبت به در نظر گرفتن شرایط پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز این دست اتفاقات اقدام نمایند.

کاربرد یو پی اس برای مراکز داده یا Data Center

یو پی اس تنها ابزاری است که می تواند در این شرایط به دیتا سنتر ها کمک بسیار زیادی نمایند. شما می توانید با خرید یک یا تعدادی یو پی اس دیتاسنتر خود ، سرور ها را از آسیب های ناشی از نوسانات برقی در امان نگه دارد. همچنین با استفاده از باتری های موجود در یو پی اس برق مورد نیاز برای ادامه فعالیت سرور ها را تا زمانی که برق شهری مجددا وصل می شود تامین نمایید.

راهنمای خرید یو پی اس برای دیتا سنتر

توان یو پی اس دیتاسنتر

توان خروجی منبع تغذیه بدون وقفه بر اساس کیلو ولت آمپر KVA است. ابتدا برق مصرفی تجهیزات محاسبه می شود. این مقدار از روی پلاک های دستگاه ها یا کاتالوگ آن قابل مشاهده است.

در عمل توان دستگاه ها ممکن است به توان نامی نرسد. اما انتخاب ظرفیت بالاتر اطمینان بیشتری را به دنبال دارد. عدد 30 درصد بالاتر از توان مصرفی برای انتخاب مناسب است.

انتخاب باتری یو پی اس دیتاسنتر و محاسبه زمان برق دهی

بعد از محاسبه توان زمان بازدهی را مورد نظر قرار می دهیم. توان باتری بر اساس آمپر ساعت AH می باشد. فرمول محاسبه میزان باتری به شکل زیر است.

( ظرفیت باتری AH * ولتاژ باتری * ضریب ثابت ) تقسیم بر توان مصرفی

برای مثال اگر باتری 100AH و 12V داشته باشیم و مصرف ما 500 وات باشد. زمان برق دهی به شکل زیر است:

EX: (100AH * 12V * 0. 85) / 500 = 2hrs

نوع مناسب UPS مراکز داده

مدلی از یو پی اس را انتخاب می کنیم که علاوه بر برق دهی در برابر نوسانات برقی از دستگاه محافظت کند.

یو پی اس دیتاسنتر

یو پی اس مناسب مرکز داده

سیستم های یو پی اس آنلاین گزینه بسیار مناسبی برای مرکز داده ها (Data Center) می باشند. چرا که این یو پی اس صنعتی برای توان بالای 10kW طراحی شده اند. برای تجهیزات الکترونیکی حساس در نظر گرفته شده اند.

یو پی اس دیتاسنتر می توانند زمانی که جریان از AC به DC تبدیل می شود. جریان برق را کنترل و باتری ها را شارژ کنند. باتری ها دائما با مبدل (inverter) در ارتباط هستند. یک جریان برق الکتریکی مابین برق شهری و تجهیزات الکتریکی تامین می شود.

استفاده از سیستم های یو پی اس آفلاین یا line-interactive برای مرکز داده زیاد توصیه نمی شود. زیرا زمان سوئیچ شدن از جریان برق شهری به منبع تغذیه یو پی اس طولانی می شود و تجهیزات الکتریکی با مشکل روبرو خواهد شد.

در نتیجه

دیتا سنتر‌ ها ، تجهیزات اصلی و مهم هر سازمان را دریافت ، نگهداری و پشتیبانی می‌ کنند. تمامی سرویس‌ های ارایه شده در آن‌ ها باید دقیق ، مطابق با برنامه و بدون کوچکترین وقفه باشد تا تبادل ، مدیریت و استفاده از داده‌ ها با بیشترین کارایی انجام شود.

در صورت ایجاد اختلال در سرور های کامپیوتری و دیتا سنتر ها ، ممکن است مستندات و اطلاعات کل سازمان از بین برود. خسارات و آسیب‌ های جبران ناپذیری رخ دهد. برای رفع این مشکل لازم است ضمن بررسی و تحقیقات انجام شده ، دستگاه یو پی اس دیتاسنتر توسط سازمان‌ ها و شرکت‌ ها خریداری شود.

از سویی دیگر ، با توجه به حساسیت سرور های کامپیوتری ، اتاق سرور ها و دیتا سنتر ها ، با از کار افتادن آن‌ ها ، احتمال از بین رفتن اطلاعات کل مجموعه وجود دارد ، هیچ راهی مانند خرید دستگاه یو پی اس نمی تواند از سرور و تجهیزات شبکه در برابر مشکلات احتمالی محافظت کند.

 


 

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره در زمینه یو پی اس دیتاسنتر ، باتری یو پی اس ، تعمیر یو پی اس ، باتری ups ، یو پی اس ارزان قیمت با شرکت یو پی اس کیان صنعت ایرانیان ( فای نت ) تماس بگیرید.

واحد فروش :  ۷۷۹۷۳۸۱۱ ۰۲۱    |   واحد خدمات پس از فروش :  ۷۷۹۴۳۵۷۳ ۰۲۱
آدرس دفتر فروش : تهران | عباس آباد | تقاطع سهروردی | نبش بانک سامان | پلاک ۱۴۰

جهت مشاوره یا خرید انواع یو پی اس ، باتری یو پی اس ، استابلایزر ، رک ، کابینت ، پی دی یو و یا تعمیر تخصصی یوپی اس و باتری با شماره 02177973810 تماس حاصل نمایید .