تعمیر و احیای باتری یو پی اس

احیای باطری یو پی اس در شرکت کیان صنعت ایرانیان

احیای باتری یو پی اس یک فرایند بسیار مهم است که می تواند عمر باتری این دستگاه را افزایش دهد. بسیاری از کاربران تصور می کنند که در صورت خرابی باتری ups، این قطعه دیگر قابل استفاده نیست. اما با استفاده از روش ها و ترفندهایی میتوان اقدام به احیای این قطعه کرد تا مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنید. این کار بدان جهت اهمیت دارد که باتری یکی از اجزاء اصلی یو پی اس به شمار می رود.

خدمات قابل انجام بر روی باطری توسط کیان صنعت ایرانیان

 1. انجام عملیات شارژ باطری معیوب طبق منحنی شارژ مخصوص، بصورت کامل.
 2. تست باطری از نظر اتصالات و کابلهای رابط و پیچها و پل های سربی رابط.
 3. تست باطری توسط دستگاه دیسشارژر و آنالایزر باتری و تعیین بکآپ کلی باطری و تعیین میزان خرابیهای جزئی و خرابی های کلی سلولها.
 4. انجام عملیات تخلیه کامل باطری از باکس فلزی و تعمیر پوسیدگی های جعبه فلزی.
 5. تزریق مواد شیمیایی مخصوص احیا ظرفیت باقیمانده باطری یو پی اس.
 6. مونتاژ باطری یو پی اس تعمیر شده و شارژ مجدد و تست نهایی

احیا و تعمیر باطری یو پی اس ups

احیای باتری یو پی اس بسیار مهم است زیرا از این طریق می‌تواند عمر باتری این دستگاه را افزایش دهد. احیای باتری UPS هنگامی انجام می‌شود که عواملی باعث خرابی این قطعه یا مختل شدن فرایند کاری آن شوند. برخی از افراد گمان می‌کنند که در صورت خرابی باتری یو پی اس، نمی‌توان مجدد از این قطعه استفاده کرد. اما روش‌هایی وجود دارد که از طریق آن می‌توان عمر این دستگاه را افزایش داد.

باتری یو پی اس قیمت بالایی دارد و تعویض آن توجیه اقتصادی ندارد؛ پس بهتر است در صورت مشاهده مشکلات UPS، نسبت به تعمیر و احیای آن اقدام کنید. تعمیر برد یو پی اس نیز از تخصصی‌ترین کار‌هایی است که لازم است توسط کارشناسان مربوطه انجام شود. پس لازم است که آن‌ها هر چند وقت یک بار توسط تکنسین‌های فنی بررسی شوند.

روش احیای باتری یو پی اس

یکی از مهم‌ترین روش‌های تعمیر یا همان احیای باتری‌های یو پی اس، وارد آوردن یک شوک ولتاژی به باتری است. اگر دقت کرده باشید باتری یو پی اس هم مانند باتری موبایل، هنگامی که خراب باشد وابسته به شارژر خود است. یعنی در هنگام اتصال به شارژر کار می‌کند (یعنی شارژ می‌شود) و به محض قطع شارژر از آن باتری، باتری به اصطلاح دیس شارژ یعنی خالی می‌شود. در این حالت شوک ولتاژی خیلی کمک کننده است. به این صورت که کارشناس به اندازه‌ی دو برابر ولتاژ باتری، به آن ولتاژ می‌دهد.

توصیه های افزایش عمر باتری ups

 • یو پی اس ها باید در دمای مناسب 20 درجه سانتی گراد یا دمای پایین تر نگهداری شود.
 • باتری ها باید درون یک کابینت باتری یو پی اس مخصوص قرار گیرند.
 • همچنین باید به دور از تابش مستقیم نور خورشید باشد.
 • باتری ها باید حدود 10 سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشند تا جریان هوا وجود داشته باشد.
 • در هنگامی که باتری یو پی اس دچار خرابی می شود. در ان را باز نکنید.
 • و روی ان اب نریزید. زیرا دیگر امکان تعمیر باتری یو پی اس وجود ندارد. و باید باتری جدیدی تهیه کنید.

چه باتری قابلیت احیا دارد ؟

باتریهای یو پی اس که به دلایلی مورد استفاده قرار نگرفته اند . یا در این مدت شارژ نشده اند ( نگهداری باتری بدون شارژ) . یا استفاده ناصحیح از باتری یا شارژ و دشارژ نامناسب دچار مشکل شده اند . این نوع باتری ها قابلیت احیاء داشته و معمولاً ۵۰ الی۶۰ درصد ظرفیت اولیه خود را بدست می آوردند .

مهمترین نکات در تعمیر و احیا باتری یوپی اس

برای احیا کردن باتری یو پی اس باید به چند نکته توجه کرد: اول اینکه “تاریخ تولید باتری” مربوط به چه سالی است و مورد دوم اینکه ولتاژ باتری ها تا چه حدی پایین امده است. این دو عامل مهم در به احیا کردن باتری کمک کرده و در خیلی از موارد باتریها احیا میشوند به شرط اینکه باتریها بر اثر اتصال کوتاه و کشیدن آمپر زیاد از حد (که باعث قطع شدن پلیت های داخل ان میگردد) نشده باشد.

از آنجا که “باتری یو پی اس” به دلیل استفاده کردن از سرب (که دارای مواد سمی و همچنین فرایند تولید پر هزینه است) قیمت بالایی دارد، بنابراین تا حد امکان باید باتری را احیا کرده و دوباره از ان استفاده کنیم.

5نکته برای تعمیر ، نگهداری و نظارت بر باتری یو پی اس

 • نظارت بر باتری های UPS برای پشتیبان گیری مؤثر در شرایط اضطراری

منبع تغذیه بدون وقفه(UPS) وسیله ای است که به رایانه ها یا دستگاه های محاسباتی اجازه می دهد تا برای مدت زمانی بین زمان از بین رفتن منبع تغذیه اصلی و زمان انتخاب منبع تغذیه جایگزین، کار خود را ادامه دهند. همچنین از دستگاه های گفته شده در برابر نوسانات الکترونیکی محافظت می کند. UPS دارای باتری می باشد که هنگام از بین رفتن توان الکتریکی از منبع اصلی شروع به کار می کند. این باتری به عنوان منبع تغذیه ثانویه عمل می کند و اجازه می دهد تا داده های موجود در رایانه یا دستگاه محاسباتی قبل از تخلیه باتری ذخیره شوند.

 • دمای محیط مناسب برای باتری UPS را حفظ کنید

محیط اطراف باتری ها چیزی است که شرایط زندگی آنها را تعیین می کند. باتری ها نمی توانند در محیطی که بیش از حد گرم و یا خیلی سرد باشد عملکرد مطلوبی داشته باشند زیرا این امر توانایی ذخیره و اتلاف انرژی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. توصیه می شود افزایش دمای محیط از یک تولید کننده باشد. اعتقاد بر این است که افزایش دمای در حد بالا طول عمر یک باتری را به ازای هر 10 درجه به نصف کاهش می دهد.

 •  باتری ها را ایمن کنید

نظارت بر این باتری ها بسیار مهم است زیرا آنها برای اطمینان از اینکه مرکز داده ها همیشه به روز هستند و کارآمد حفظ می شود بسیار مهم هستند. طول عمر باتری ها در بیشتر موارد سه برابر کمتر از طول عمر ادعا شده توسط تولید کنندگان است. نظارت از نزدیک بر این باتری ها باعث کاهش خرابی پرهزینه در مراکز داده خواهد شد. بنابراین، اپراتورهای مرکز داده باید از بین سایر تجهیزات به نگهداری باتری توجه بیشتری داشته باشند.

 • با کنترل از راه دور باتریUPS ، خطر آتش سوزی را کاهش دهید

هنگام نظارت بر عملکرد باتری یو پی اس، باید توجه ویژه ای به درجه حرارت آنها در یک اتاق سرور داشته باشید. این باتری ها همچنین هنگام استفاده از باتری های لیتیوم یون می توانند در مرکز داده ها خطر آتش سوزی ایجاد کنند. برای جلوگیری از وقوع آتش سوزی، لازم است تا اپراتورهای مرکز داده از راه حل های نظارت بر دمای اتاق استفاده کنند. هنگامی که یک باتری شروع به گرم شدن بیش از حد یا عدم کارایی می کند، این کار را می توان با نظارت از راه دور به راحتی تشخیص داد و به تبع آن، از آتش سوزی جلوگیری کرد.

 • ولتاژ شناور باتری UPS را از طریق نگهداری منظم حفظ کنید

یکی دیگر از اقدامات اساسی در نگهداری باتری اطمینان از شارژ شدن آن در صورت نیاز است. تولید کنندگان ولتاژ شناور یک باتری را در مشخصات آن ذکر می کنند و اپراتورهای مرکز داده باید اطمینان حاصل کنند که این ولتاژ شناور مطابق اندازه گیری ورودی رشته باتری UPS تنظیم می شود و با این کار اطمینان حاصل می کنند که ولتاژ کافی برای شارژ باتری ها با مقداری که در محدوده مشخص شده سازنده باشد وجود دارد. این اقدامات برای اطمینان از عدم خرابی مرکز داده ها و همچنین محافظت از داده های ذخیره شده انجام می شود.

جهت مشاوره یا خرید انواع یو پی اس ، باتری یو پی اس ، استابلایزر ، رک ، کابینت ، پی دی یو و یا تعمیر تخصصی یوپی اس و باتری با شماره 02177973810 تماس حاصل نمایید .