یو پی اس دستگاه یونیت دندانپزشکی

یو پی اس دستگاه یونیت دندانپزشکی

یو پی اس دندانپزشکی با باتری داخلی با ظرفیت 2 کیلو ولت برق یونیت دندانپزشکی را برای حدود نیم ساعت تامین می کند و در صورت نیاز به زمان برق رسانی بیشتر، باتری باید به صورت خارجی یا بیرونی به UPS متصل شود.

در یک مطب یا کلینیک دندان پزشکی به دستگاه های مختلفی مانند یونیت دندانپزشکی، دستگاه رادیوگرافی، لایت کیور و غیره نیاز هست، برای اطمینان از عملکرد صحیح این دستگاه ها و تامین برق آن ها نیاز به استفاده از یو پی اس دندانپزشکی می باشد.

برق شهری به دلیل داشتن نوسانات ولتاژی که دارد می تواند به تجهیزات الکتریکی و اکترونیک آسیب برساند. این مسئله در تجهیزات حساس همچون تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی قابل مشاهده است .

یونیت دندانپزشکی که در مطب های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد و به نوعی ابزار اصلی و قلب دندانپزشکی محسوب می شود که از این جمله هستند. کوچکترین مشکل در سیستم برق رسانی این دستگاه ممکن است باعث آسیب رساندن به بیمار و اختلال در کار دندانپزشک شود.

عده ای بر این عقیده اند که دانستن اطلاعات فنی و تکنیکال این دستگاه برای استفاده کننده از آن (دندانپزشک) ضروری نیست ولی قطعا داشتن اطلاعات لازم و ضروری برای استفاده بهتر و بهینه از این تجهیزات باعث می شود کارایی و عملکرد آن بهتر شود و حتی در صورت بروز مشکل بتواند اقدام مناسب تری انجام دهد تا دستگاه بیشتر آسیب نبیند.

استفاده از یو پی اس در دندانپزشکی

این دستگاه علاوه بر اینکه در زمان قطعی برق می تواند تجهیزات را (بدون هیچ وقفه ای) روشن نگه دارد؛ قادر است تمامی نوسانات مضر و آسیب زننده برق شهری را نیز تصحیح نماید.

حساسیت این دستگاه ها به هزینه های بالا و نوسانات انرژی که سالانه برای تامین و تعمیر تجهیزات مرکز دندانپزشکی انجام می شود به حدی است که استفاده از یو پی اس برای به حداقل رساندن آسیب لازم است. علاوه بر منبع تغذیه بدون وقفه، یو پی اس ها می توانند برق با کیفیت و جایگزین یونیت دندانپزشکی را تامین کنند.

اجزای اصلی تشکیل دهنده دستگاه یونیت دندانپزشکی

 • پایه و بازوی دستگاه یونیت
 • چراغ دستگاه یونیت
 • دوش آب لیوان و کراشوار
 • تابلت یا میز ( کنسول دندانپزشک ) Doctor console
 • کنسول دستیار ( میز دستیار ) Assistant Table
 • مکنده یا سیستم ساکشن
 • کنترل بلوک دستگاه یونیت
 • جعبه جانبی
 • مندپیس
 • سیستم هوایی دستگاه
 • Floor box
 • مانیتور و پایه
 • Foot control
 • صندلی

یو پی اس دندانپزشکی

یو پی اس یونیت دندانپزشکی

همانطور که در بالا گفته شد قطع برق یکی از عوامل مهم ایجاد وقفه و تاخیر در فعالیت های کلینیک ها و مطب های پزشکی مخصوصا دندانپزشکی است. از آنجایی که اکثر این تجهیزات دندانپزشکی از جمله یونیت ، کمپرسور ، آمالگاماتور ، اتوکلاو ، مکش و … با قطع برق کارآیی خود را از دست می دهند و موجب توقف کار دندانپزشک می گردند ، لذا برای جلوگیری از این مسئله استفاده از یک منبع ذخیره برق که دارای استابلایزر برای جلوگیری از نوسانات ولتاژ هم باشد بسیار ضروری است.

یو پی اس های آنلاین ضمن روشن نگه داشتن این تجهیزات در زمان قطعی برق بدون هیچ وقفه ای ؛ کلیه نوسانات ناشی از برق شهری را در زمان وجود برق شهری تصحیح نماید . و تجهیزات دندانپزشکی را در مقابل خطرات ناشی از شوک های ناشی از تغییرات ناگهانی ولتاژ و جریان ، محافظت می کند.

کدام یو پی اس برای یونیت دندانپزشکی مناسب است؟

وقتی برق قطع می‌ شود، همه دستگاه‌ های الکترونیکی از کار می‌ افتند و باعث می‌ شود اختلال در کار میلیون‌ ها نفر در کارخانه‌ ها و بیمارستان‌ ها شود. قطع ناگهانی برق نیز می تواند باعث ایجاد تعدادی مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری برای دستگاه ها شود.

هزینه زیادی برای مالکان و صاحبان سیستم ها و تجهیزات دارد. یونیت دندانپزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیست. همانطور که در بالا ذکر شد این دستگاه قلب مطب دندانپزشکی است. اختلال یا قطع برق نیز می تواند سلامت دستگاه ها را تهدید کند.

در صورت قطع برق ممکن است خسارت جبران ناپذیری به ما وارد شود و هزینه های قابل توجهی برای تعمیر دستگاه متحمل شویم. از طرفی این دستگاه در تماس مستقیم با جان بیمار است و در صورت قطع عمل ممکن است بیمار آسیب ببیند.

مکش این دستگاه باید در حین کار روی دندان های بیمار به نرمی عمل کند. استفاده از یو پی اس برای محافظت از دستگاه در برابر آسیب و ایمن نگه داشتن آن در هنگام قطع برق و نوسانات شبکه ایده خوبی است.

واحد دندانپزشکی برق مورد نیاز برای تامین برق دستگاه های UPS را از باتری یو پی اس و منبع تغذیه سیستم ها و دستگاه های الکترونیکی را در هنگام قطع برق UPS تامین می کند.

لزوم یو پی اس در یونیت دندانپزشکی

یونیت ها و تجهیزات دندانپزشکی یکی از وسایلی هستند که برای کارایی خود نیاز به برق شهری دارند. با توجه به حساسیت حرفه دندانپزشکی، به طور گسترده احساس می شود که تمام تجهیزات موجود در یونیت دندانپزشکی باید به درستی کار کنند تا فرآیند دندانپزشکی به درستی پیش برود. کوچکترین مشکل در این دستگاه ممکن است باعث آسیب رساندن به بیمار و مختل شدن کار دندانپزشک شود.

از آنجایی که نوسانات برق شهری بسیار زیاد است. این نوسانات می تواند در دراز مدت به یک یا چند قسمت از یونیت دندان پزشکی آسیب برساند. زمانی که دندانپزشک بخواهد از آنها استفاده کند، عمل دندانپزشکی ناکارآمد و یا دچار وقفه یا شکست می شود.

مزایای استفاده از یو پی اس برای دندانپزشکی

نقش یو پی اس در دندانپزشکی و استفاده از یو پی اس بسیار مهم و پر رنگ است. مزایای قابل توجه استفاده از یو پی اس در دستگاه های دندانپزشکی عبارتند از:

 • انجام دادن آزمایش ها به شکل دقیق تر و بدون خطا
 • پیشگیری از استهلاک سخت افزار و خطاهای نرم افزاری
 • صرفه جویی کردن در مصرف کیت و دیگر موارد مصرفی مورد نیاز
 • صرفه جویی در هزینه تعمیرات تجهیزات دندانپزشکی
 • عمر مفید و طولانی تجهیزات دندانپزشکی
 • حفظ و نگهداری اطلاعات دستگاه های پزشکی

مشخصات یو پی اس مخصوص یونیت دندانپزشکی

یونیت های دندانپزشکی مانند سایر تجهیزات پزشکی حساس است. نیازمند مراقبت در مقابل نوسانات و قطعی برق شهر می باشد. برای محافظت از یونیت های دندانپزشکی در مقابل نوسانات برق شهری باید از یو پی اس مخصوص دندانپزشکی استفاده کنیم.

برای اینکه بدانیم چه نوع یو پی اسی برای یونیت های دندان پزشکی مناسب می باشد. یو پی اس مناسب یونیت دندانپزشکی که در زیر اجزای تشکیل دهنده یونیت های دندانپزشکی را مشخص می نماییم:

 1. برد الکترونیکی کنترل جریان نور
 2. ترانس تبدیل ولتاژ
 3. هندپیس
 4. لامپ هالوژنتیک

علاوه بر این اجزا، یونیت های دندان پزشکی دارای کمپرسور های می باشند که در حدود 1600 وات مصرف دارد که باید در تعیین یو پی اس در نظر گرفته شود.

یو پی اس دندانپزشکی

توان یو پی اس مناسب یونیت دندانپزشکی

اصولا برای یونیت های دندانپزشکی باید از یو پی اس های آنلاین استفاده شود. توان در نظر گرفته شده برای یو پی اس حداقل 2 کیلو ولت باشد. بنابراین UPS در نظر گرفته شده برای یونیت های دندانپزشکی آنلاین است. همچنین دوره برق رسانی UPS باید در نظر گرفته شود.

یو پی اس با باتری داخلی با ظرفیت 2 کیلو ولت برق یونیت دندانپزشکی را برای حدود نیم ساعت تامین می کند. در صورت نیاز به زمان برق رسانی بیشتر، باتری باید به صورت خارجی یا بیرونی به UPS متصل شود.

نکات ضروری در نصب و نگهداری ups دندانپزشکی

 1. هنگام نصب یو پی اس باید از استحکام مکانیکی آن اطمینان حاصل کرد تا ریزش نکند.
 2. سیم کشی دستگاه های مصرف کننده توسط تکنسین ها و بطور جداگانه برای هر یو پی اس انجام شود.
 3. هیچ وسیله جانبی نباید در UPS نگهداری شود.
 4. دستگاه های خارجی از انتقال حرارت بهینه بین یو پی اس و محیط جلوگیری می کنند.
 5. برای تمیز کردن دستگاه ابتدا باید یو پی اس را خاموش کنید.
 6. قبل از روشن کردن یو پی اس، دستگاه باید وضعیت کلید ها را بررسی کند تا همه چیز در حالت عادی باشد.
 7. UPS نباید در مناطق مرطوب نصب شود. دمای نصب UPS باید با توجه به باتری داخلی تنظیم شود.
 8. در صورت عدم رعایت محدوده دما، عمر باتری ups به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
 9. گرد و غبار از انتقال حرارت مناسب در تجهیزات الکتریکی جلوگیری می کند. باعث می شود عمر مفید آنها را کوتاه می کند.
 10. از آنجایی که کانکتور های الکتریکی و وسایل الکترومکانیکی مورد استفاده در یو پی اس ها مانند فن، کلید و … به گرد و غبار حساس هستند، محل نصب یو پی اس باید عاری از گرد و غبار باشد.

باتری ups دندانپزشکی

باتری های مختلف یو پی اس به دندانپزشک اجازه می دهد تا در صورت قطع برق در طی مراحل مختلف دندانپزشکی با کمک برق ذخیره شده در باتری ها به کار خود ادامه دهد. بنابراین شناخت انواع باتری های یو پی اس و زمان و ظرفیت شارژ آن ها بسیار مهم است. به طور کلی می توان از یو پی اس های 5KVA یا 7KVA برای دستگاه های دندانپزشکی استفاده کرد.


 

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره در زمینه یو پی اس ، باتری یو پی اس ، تعمیر یو پی اس ، باتری ups ، یو پی اس ارزان قیمت با شرکت یو پی اس کیان صنعت ایرانیان ( فای نت ) تماس بگیرید.

واحد فروش :  ۷۷۹۷۳۸۱۱ ۰۲۱    |   واحد خدمات پس از فروش :  ۷۷۹۴۳۵۷۳ ۰۲۱
آدرس دفتر فروش : تهران | عباس آباد | تقاطع سهروردی | نبش بانک سامان | پلاک ۱۴۰

جهت مشاوره یا خرید انواع یو پی اس ، باتری یو پی اس ، استابلایزر ، رک ، کابینت ، پی دی یو و یا تعمیر تخصصی یوپی اس و باتری با شماره 02177973810 تماس حاصل نمایید .