واحد خدمات : 77943790-021 ارسال فکس : 77943573-021 فروش ( خط یک ) : 77973810-021 فروش ( خط دو ) : 77973811-021

اینورتر چیست و انواع اینورتر سه فاز و تک فاز؟

این محصول (اینورتر) دارای نام های بسیاری است که از جمله آن می توان به درایو، کنترل دور موتور، درایو فرکانس متغیر یا VFD اشاره نمود. اینورتر از نظر معنای لغوی، به معنای مبدل است. اینورتر ها این قابلیت را دارند فرکانس و سطح ولتاژ تولیدی را توسط تقویت کننده ها به سطح ولتاژ و فرکانس دلخواه تبدیل کرده و برق AC خروجی را با ولتاژ و فرکانس مورد نیاز کاربر تامین و تولید کنند. در نهایت از برق AC تولید شده در خروجی اینورتر می توانیم انواع موتور های AC سه فاز را کنترل و راه اندازی کنیم.

اينورتر ها از نظر فاز و شكل موج خروجی

به دو نوع عمده تک فاز و سه فاز تقسيم بندی می شوند، همچنين از نظر شكل موج خروجی به چهار نوع زير قابل تقسيم هستند:

  • خروجی به شكل موج مربعی
  • خروجی به شكل سينوسی اصلاح شده
  • خروجی به شكل سينوسی اصلاح شده
  • خروجی به شكل سينوسی خالص

قیمت و خرید اینورتر

برای خرید این محصول باید چند مورد را مدنظر داشته باشید؛ در ابتدا، توان الکتروموتوری که برای آن می‌خواهید اینورتر تهیه کنید، بهتر است یک رنج بالاتر از توان موتور باشد؛ به‌طور مثال برای موتور 750 وات بهتر است از اینورتر 1 یا 5/1 کیلووات استفاده شود.

مبدل برق دستگاه الکترونیکی

از آن‌جایی که اینورترها خروجی سه‌فاز دارند، سعی کنید الکتروموتور سه‌فاز بخرید. مهم نیست که برق موجود تک فاز باشد یا سه فاز؛ زیرا این دستگاه برق تک فاز شما را می‌تواند به سه‌فاز تبدیل کند. در آخر باید دقت کنید که چه برقی در اختیار دارید؛ اگر دارای برق تک‌فاز شهری هستید، باید اینورتری بخرید که ورودی تک فاز 220 ولت داشته باشد؛ و اگر هم برق سه‌فاز است، دستگاهی که تهیه می‌کنید باید از نوع ورودی سه‌فاز باشد. توجه کنید در صورتی که هر دو نوع موجود بود، برای عملکرد بهتر موتور، بهتر است از برق سه‌فاز استفاده شود.

درنهایت قیمت این محصول به موارد زیر بستگی دارد:

  • ولتاژ ورودی (سه‌فاز یا تک‌فاز)
  • آپشن‌های ارتباطی با دیگر کنترلرهای صنعتی
  • امکانات کنترلی و سطع تکنولوژی

نتیجه‌گیری

همان‌طور که مشاهده کردید این دستگاه از اجزای اصلی و مهم مدارات الکتریکی هستند. یک تکنسین طراحی و تعمیر بردهای الکتریکی، باید بتواند مدارات اینورتر را نیز تست، عیب‌یابی و تعمیر کند. برای خرید یک اینورتر خوب، باید تمامی معیارهای مناسب را در نظر داشته باشید. پس از تهیه یک اینورتر مناسب طبق نیازتان، می‌توانید نظاره‌گر راندمان بالا و عملکرد سیستم خود باشید.


شرکت کیان صنعت ایرانیان ارائه دهنده انواع یو پی اس (یو پی اس صنعتی ، یوپی اس خانگی ، یو پی اس اداری)، استابلایزر و انواع باتری یو پی اس می باشد. برای اطلاع بیشتر در ارتباط با خرید یو پی اس، نگهداری از یو پی اس و همین طور نگهداری از باطری یو پی اس و مشاوره می توانید از صفحات مربوطه بازدید نمایید یا با شماره ۰۲۱۷۷۹۴۳۵۷۳ در تهران تماس حاصل فرمایید.

محصولات اینورتر Makelsan

footbg
تماس فوری