راهنمای انتخاب یو پی اس مناسب

انتخاب یو پی اس مناسب برای نیازهای شما، به عوامل مختلفی بستگی دارد. در این راهنمای خرید، به بررسی مهم ترین عواملی که باید در هنگام انتخاب یو پی اس در نظر بگیرید، خواهیم پرداخت.

یو پی اس (UPS) یا منبع تغذیه بدون وقفه، یک دستگاه الکترونیکی است که از تجهیزات الکتریکی در برابر نوسانات ولتاژ برق، قطعی برق و سایر مشکلات برقی محافظت می کند. یو پی اس ها دارای یک باتری داخلی هستند که در صورت قطع برق، برق مورد نیاز تجهیزات را تامین می کند.

عوامل مهم برای انتخاب یو پی اس

انتخاب یو پی اس مناسب برای نیازهای شما، به عوامل مختلفی بستگی دارد. با توجه به عوامل ذکر شده در این راهنمای خرید، می توانید یو پی اس مناسبی را برای محافظت از تجهیزات خود انتخاب کنید.

توان مصرفی تجهیزات متصل

مهم ترین عامل در انتخاب یو پی اس، توان مصرفی تجهیزاتی است که می خواهید به آن متصل کنید. توان مصرفی هر دستگاه بر روی برچسب آن درج شده است. برای محاسبه توان مصرفی کلی تجهیزات، باید توان مصرفی هر دستگاه را با هم جمع کنید.

به عنوان مثال، اگر می خواهید یک کامپیوتر شخصی، یک مانیتور و یک چاپگر را به یو پی اس متصل کنید، باید توان مصرفی هر یک از این دستگاه ها را با هم جمع کنید. توان مصرفی یک کامپیوتر شخصی معمولی حدود 200 وات است.

یک مانیتور معمولی حدود 100 وات است. توان مصرفی یک چاپگر معمولی حدود 50 وات است. بنابراین، توان مصرفی کلی این تجهیزات حدود 350 وات است.

نوع یو پی اس

یو پی اس ها در انواع مختلفی تولید می شوند. رایج ترین انواع یو پی اس عبارتند از:

یو پی اس آفلاین (Standby): این نوع یو پی اس ساده ترین نوع یو پی اس است. در این نوع یو پی اس، برق شهری مستقیماً به تجهیزات متصل می شود. در صورت قطع برق، یو پی اس به سرعت برق پشتیبان خود را به تجهیزات متصل می کند.

یو پی اس تعاملی (Line-Interactive): این نوع یو پی اس پیشرفته تر از یو پی اس آفلاین است. در این نوع یو پی اس، برق شهری قبل از رسیدن به تجهیزات، توسط یو پی اس اصلاح می شود. این امر باعث می شود که تجهیزات در برابر نوسانات ولتاژ برق محافظت شوند.

یو پی اس آنلاین (On-Line): این نوع یو پی اس پیشرفته ترین نوع یو پی اس است. در این نوع یو پی اس، برق پشتیبان همیشه به تجهیزات متصل است. این امر باعث می شود که تجهیزات در برابر تمام مشکلات برقی، از جمله قطعی برق، نوسانات ولتاژ برق و نویز برق محافظت شوند.

نوع یو پی اس مورد نیاز شما به نیازهای شما بستگی دارد. اگر تجهیزات شما حساس به نوسانات ولتاژ برق هستند، بهتر است از یک یو پی اس تعاملی یا آنلاین استفاده کنید.

زمان پشتیبان

مدت زمانی است که یو پی اس می تواند برق پشتیبان خود را به تجهیزات متصل کند. زمان پشتیبان به توان مصرفی تجهیزات، ظرفیت باتری یو پی اس و نوع یو پی اس بستگی دارد.اگر می خواهید تجهیزات شما برای مدت طولانی در صورت قطع برق روشن بمانند، باید از یک یو پی اس با ظرفیت باتری بالا استفاده کنید.

سایر ویژگی ها

علاوه بر عوامل ذکر شده در بالا، عوامل دیگری نیز وجود دارند که ممکن است در هنگام انتخاب یو پی اس مهم باشند. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نویز خروجی: یو پی اس ها ممکن است نویزهایی را تولید کنند که می توانند به تجهیزات متصل آسیب برسانند. اگر تجهیزات شما حساس به نویز هستند، باید از یک یو پی اس با نویز خروجی پایین استفاده کنید.
 2. قابلیت اضافه کردن باتری: اگر نیاز دارید که زمان پشتیبان یو پی اس را افزایش دهید، می توانید از یک یو پی اس با قابلیت اضافه کردن باتری استفاده کنید.
 3. قابلیت اتصال به شبکه: برخی از یو پی اس ها دارای قابلیت اتصال به شبکه هستند. این قابلیت می تواند برای مدیریت و نظارت بر یو پی اس از راه دور مفید باشد.

انتخاب یو پی اس مناسب

یو پی اس چیست و چه کاربردی دارد ؟

یو پی اس مخفف ( UPS ) Uninterruptible power supply ، دستگاهی الکترونیکی است جهت تأمین مداوم انرژی برای دستگاههای مصرف کننده که به اختلافات موجود در شبکه و قطع برق حساس بوده و جزء مجموعه های کامپیوتری ، مخابراتی و…. می باشد .

سیستم یوپی اس از وسایل الکتریکی در برابر نوسانات و اختلالات برق محافظت کرده و از تعمیرات آنها جلوگیری می‌نماید . یو پی اس برای مراقبت از دستگاه‌های الکتریکی حساس ، ثبات جریان و برق تقویتی فراهم نموده و به آنلاین ماندن برنامه های حساس کمک شایانی می‌نماید.

در انتخاب یو پی اس باید به ۲ ویژگی توجه کنیم : شکل – ظرفیت و قدرت و مدت زمان برق دهی یا پشتیبانی

شکل ظاهری و اندازه یو پی اس یک عوامل مهم در انتخاب یو پی اس مناسب است. یو پی اس هرچقدر بزرگتر باشد امکان جاگیری باتری بیشتر می شود و قدرت و ظرفیت و زمان پشتیبانی با استفاده از باتری های باتوان بالا داخلی بالا می رود. یو پی اس ها از نظر شکل به دو دسته تاور tower و رک مونت rack mount تقسیم میشود.

ظرفیت دستگاه و زمان پشتیبانی ۲ عامل وابسته و مرتبط به هم هستند. یو پی اس برای این که بتواند دستگا ها را پشتیبانی کند باید ظرفیت مد نظر را داشته باشد تا تایم مشخصی را از مصرف کننده ها ساپورت کند.

زمان پشتیبانی به زمانی گفته میشود که در هنگام قطع برق ups بتواند از مصرف کننده ها پشتیبانی کند.

چه کسب و کارهایی از یو پی اس استفاده می کنند؟

 • دیتاسنترها و server rooms
 • تجهیزات پزشکی
 • سیستم های مخابراتی
 • سیستم های صنعتی
 • سیستم های بانکی
 • سیستم های امنیتی
 • مصارف خانگی و اداری
 • پکیج های خورشیدی

باتری یو پی اس

یوپی اس دارای باتری داخلی است که این باتری ها معمولا بین ۵ تا ۲۰ دقیقه میتوانند انرژی (برق) مورد نیاز منبع تغذیه را در حین قطعی برق تامین نمایند.

معمولا سازمان ها ، ادارات ، بیمارستان ، دیتاسنتر ها و … انرژی بالاتر از ۲۰ دقیقه را برای دستگاه های خود که برق مصرفی زیادی دارند درخواست میکنند که برای این کار باید از باتری یو پی اس بسته به نیاز مصرف برق دستگاه و همچنین مدت زمان لازم استفاده نمایند.

از جمله باتری یو پی اس ، باتری های سرب اسید (LA)است که شایع ترین نوع تکنولوژی هستند. که در موارد خاص با شرایط ویژه ازباتری های نیکل کادمیوم یا لیتیوم یون استفاده می شود. لیتیوم یون یک فناوری باتری است که به سرعت در حال رشد است که از انرژی بالا استفاده می کند و دارای چگالی و وزن کم هستند.

زمان اجرا برای یک یو پی اس و باطری ، به نوع و اندازه باتری یو پی اس و میزان ترشحات و بهره وری از اینورتر بستگی دارد.

تعمیر یو پی اس

با توجه به اینکه هزینه تعویض یو پی اس به شدت بالاست و شما نمی توانید در صورت بروز مشکل هر بار دستگاه را تعویض کنید؛ از این رو تعمیر یو پی اس هم از لحاظ هزینه و از نظر زمانی پائین تر بوده و به صرفه تر است.

اگر یو پی اس شما دچار مشکل و یا خرابی شده است می توانید با متخصصین شرکت کیان صنعت ایرانیان مشاوره گرفته و در جهت رفع خرابی یو پی اس قدم مثبتی را بردارید که بعد از تماس افراد متخصص به محل اعزام شده و سرویس های تعمیر و نگهداری و پشتیبانی از سیستم های ups را انجام می دهند.

معمولا بعد از نصب یو پی اس که توسط متخصصین شرکت کیان صنعت ایرانیان انجام می پذیرد قراردادهای سرویس و نگهداری سیستم های ups هم برای یو پی اس های با توان بالا و هم سیستم های ups با توان کم منعقد می گردد تا در صورت به وجود آمدن مشکل بلافاصله متخصصین شرکت دست به کار شوند.

جهت مشاوره یا خرید انواع یو پی اس ، باتری یو پی اس ، استابلایزر ، رک ، کابینت ، پی دی یو و یا تعمیر تخصصی یوپی اس و باتری با شماره 02177973810 تماس حاصل نمایید .