یو پی اس سه فاز

یو پی اس سه فاز چیست؟

سیستم یو پی اس سه فاز منبعی است که کار آن تامین مداوم برق اضطراری برای سامانه های الکتریکی می باشد که در زمان قطع شدن برق و به وجود آمدن نوسانات مستمر که در خارج از حد مجاز یو پی اس وجود دارد را از برق شهر قطع کرده و برای تامین برق مورد نیاز از باتری استفاده می کند.

در هنگام وجود برق شهر شارژ این باتریها توسط خود یو پی اس انجام میشود. هنگام وجود برق شهر نسبت به تنظیم ولتاژ و تثبیت آن برای مصرف کننده ها اقدام می کند. و به صورت همزمان باطری های یو پی اس را هم شارژ می کند.

بیشتر مواقع لازم است که از برق سه فاز برای راه اندازی سیستمهای برقی استفاده شود. در صنایع و کارگاه هایی که مصرف کننده های سه فاز دارند و نسبت به نوسانات و قطعی برق حساس می باشد از اینگونه یو پی اس استفاده می کنند.

یو پی اس 3 فاز صنعتی

معمولا برای استفاده از یو پی اس در صنعت بایستی از یو پی اس توان بالا استفاده نمود. یو پی اس توان بالا موجب ایجاد ظرفیت مناسب و بهره وری بهتر میشود. در صورتی که برای موارد اضطراری نوسانات ناپایدار و قطع برق نیاز به ذخیره برق بدون هیچگونه اختلال می باشد استفاده از یو پی اس بهترین انتخاب است.

استفاده از برق سه فاز برای ذخیره برق در باطری ها و تبدیل مجدد آن به خروجی سه فاز استاندارد، عملکردی است که در یو پی اس سه فاز یا صنعتی صورت می گیرد ضمن آنکه در هنگام شارژ ولتاژ تثبیت شده را برای مصرف کننده تامین می کند یو پی اس سه فاز یا صنعتی تعداد باتری را شامل است و اندازه آن بزرگ بوده و پیچیدگی بیشتری نیز دارد. استفاده از باتری های ژل و سیلد لید اسید باعث افزایش راندمان ذخیره شیمیایی باتریها می گردد.

بازدهی یو پی اس 3 فاز (صنعتی)

میزان راندمان یو پی اس های صنعتی 98% است و از یو پی اس های معمولی میزان بازدهی بیشتری دارد. در زمان وجود برق شهر ازطریق تبدیل برق AC به DC باطری را شارژ می نماید و خروجی تامین می نماید در زمان قطع برق شهر با استفاده از باتری برق سه فاز خروجی 380 یا 400 در مدت زمانی محدود تامین می کند و موج سینوسی آن نیز کامل است. کلاس عایق آن F است و درجه حفاظت در برابر گرد و غبار و آب نیز IP20 است که البته درصورت لازم و بسته به شرایط کارگاه درجات بالاتر حفاظت نیز قابل ارائه می باشد.

برق مورد نیاز یو پی اس سه فاز از کجا تهیه می شود؟

از یوپی اس ها 3 فاز بیش تر در تجهیزات صنعتی و کارخانه استفاده می کنند این نوع از یو پی اس ها دارای پیکر بندی بسیار قوی است که مسیر های متعددی را فراهم می کند و می توان برای تمام ولتاژ استفاده شود اما برق مورد نیاز این یو پی اس ها برای شارژ باتری های خود باید با برق سه فاز تامین شود همچنین باتری های یوپی اس های سه فاز نیاز به نگهداری و رسیدگی دارند زیرا باتری یوپی اس سه فاز فرسوده می شود
باتری آنها باید در مکان های مناسب قرار گیرد و به صورت مستمر اتصالات باتری های یو پی اس را چک کرده و سرویس های دوره ای این نوع از باتری ها باید در محل انجام گیرد زیرا باتری های یو پی اس سه فاز بسیار حساس و پیچیده است.

کاربردهای دستگاه ups سه فاز

  • تعداد زیادی از مصارف نیاز دارند تا از برق‌های سه فاز تغذیه کرده و به این طریق کار می‌کنند. اصولا در بسیاری از صنایع و کارگاه‌ها این نوع از یو پی اس کارایی بسیاری دارد.
  •  برای کاربردهای با توان بالا با توجه به توانایی خود برای توزیع مقادیر زیادی از قدرت در یک منطقه / فاصله بزرگ استفاده می شود.
  • برای دستگاه هایی مانند مراکز داده (دیتا سنتر)، ساختمان های بزرگ تجاری و پاساژها، کارخانجات و دستگاه های صنعتی و تجهیزات پزشکی یا در سیستم حمل و نقل و فرودگاه ها کاربرد دارد.
  • به طور دائمی برق مورد نیاز دستگاه‌های مصرف کننده را فراهم می کند. همچنین اگر نوسانات جریان ورودی به آن بیش از حد باشد، این جریان را قطع کرده و دستگاه‌های مصرف کننده را با استفاده از باتری تغذیه می‌نماید.

مزایای سیستم ups سه فاز

  1. در انتقال قدرت سه فاز، مقطع کابل کمتر از یک فاز است. بنابراین هزینه ها کاهش می یابد.
  2. می تواند در 2 سطح ولتاژ مختلف استفاده شود. فاز خنثی 220V، فاز 380V
  3. دو یا سه فاز از یک اندازه دارای قدرت بیشتری نسبت به یک سیستم تک فاز می باشد.
  4. هنگامی که هارمونیک DC مورد نیاز برای به دست آوردن DC، هارمونیک های فعلی از یکسو کننده های 3 فاز پایین تر از هارمونیک جریان یکسو کننده است

تفاوت یوپی اس تک فاز و سه فاز

یوپی اس ها در دو فرمت مختلف، تک فاز و سه فاز موجود می باشند. منابع برق اضطراری (UPS) برای محافظت از دستگاه ها، طیف وسیعی از ناهنجاری های قدرت و خرابی برق کنترل می کند. هر فرمت دارای مزایا و معایب خاص خود بوده و برای کاربرد خاص طراحی شده اند.

یک مثال ساده برای نشان دادن یو پی اس، بررسی تیم پاروزنی است. تیم سه نفره توانایی بالاتری جهت مقابله با آب دارد. در حالی که یکی از افراد پاروی خود را از آب بیرون می آورد دیگری آن را بدرون آن می برد. تیم سه نفره می تواند مقدار مداوم انرژی را برای مقابله با آب فراهم کند.

در کنترل قدرت ویبولیتین (Power Control Ltd) ما هم سیستم های یو پی اس تک فاز و ۳ فاز را با توجه به نیاز شما فراهم می کنیم.

برای کسانی که در مورد تفاوت بین سیستم های تک فاز و ۳ فاز مطمئن نیستند، و اینکه کدام یک بیشتر برای نیازهای تامین قدرت شما مناسب است، در صورت نیاز میتوانید از مشاوره رایگان مهندسان فنی این مجموعه بهره مند شوید

جهت مشاوره یا خرید انواع یو پی اس ، باتری یو پی اس ، استابلایزر ، رک ، کابینت ، پی دی یو و یا تعمیر تخصصی یوپی اس و باتری با شماره 02177973810 تماس حاصل نمایید .