استابلایزر – خرید استابلایزر

استابلایزر ولتاژ دستگاهی الکترونیکی است که تضمین می کند یک وسیله ی برقی، از جریان بی نوسان الکتریسیته تغذیه خواهد کرد. به بیان دقیق تر، کمبود، ازدیاد یا نوسان های ناگهانی و ذره بینی، در پشت استابلایزر باقی خواهند ماند و آن چه به یک مثلا یخچال می رسد، صاف است و دقیق و بی مشکل.

همچنین نوع دیگری به نام Automatic voltage regulator (AVR) وجود دارد که البته در مقابل استابلایزرهای مدرن، گزینه ی ضعیف تر محسوب می شوند، اما عملکردی یکسان دارند.

استابلایزر

چرا به استابلایزرها احتیاج داریم؟

به صورت عمومی می توان گفت که هر وسیله ی برقی متناسب با یک طیف مخصوص دریافت برق یا الکتریسیته طراحی و تولید شده است. همچنین، بسته به حساسیت مکانی که آن وسیله به کار گرفته می شود.یک تلورانس (نوسان) مشخص رای عملکرد بی مشکل وسایل مختلف در نظر گرفته می شود. بعضی تا 10 و بعضی دیگر تا 5 درصد تلورانس نسبت به دریافتی کل را تحمل می کنند.

حال مساله اینجاست که تکرار این نوسانات، حتی در مقیاس مجاز، علاوه بر اینکه عمر دستگاه ها را کاهش می دهد، به صورت قابل لمسی، عملکرد لحظه ای یک خط تولید، یا کیفیت روزمره ی یک زندگی را با چالش مواجه می کند. در نتیجه اینجاست که استابلایزرها وارد می شوند.

کاربرد استابلایزر

حساس‌ترین کاربردهای دستگاه استابلایزر مصارف پزشکی آزمایشگاهی و یا دستگاه‌های گران قیمت لوازمی ازقبیل کولر گازی، یخچال و تلویزیون در منازل، شرکت‌ها وسازمان‌ها، ماشین‌‌های اداری و تجهیزات آزمایشگاهی و سرور‌ها و… به نوسانات برق بسیار حساس هستند. در‌نتیجه آسیب پذیری آن‌ها نسبت به سایر دستگاه‌ها بیشتر است.

فارغ از کاربردهای عمومی در منازل، واحدهای تجاری – اداری – مسکونی، کارگاه‌ها و کارخانه‌ها از این استابلایزرها در کاربردهای حساس‌تری نیز استفاده می شود.استابلایزر تغذیه‌ای ایمن در‌مقابل کل خطرات ناشی از برق شهر برای مصرف کننده را تامین می کند.

استابلایزرها چگونه کار می کنند؟

استابلایزرها جریان پایین را تقویت و جریان بالا را تعدیل می کنند تا ورودی دستگاه برقی ما، همانی باشد که باید. به این کار اصطلاحا boost و buck کردن گفته می شود که هم به صورت دستی و هم خودکار عملی می شود.

وقتی که جریان افت دارد، استابلایزر جریان را boost می کند و در زمانی که بیش از حد الکتریسیته وارد دستگاه می شود، عملیات buck صورت می گیرد.استابلایزرها این کار با قرار دادن یک ترانس در مسیر انجام می دهند.

نمونه های رله ای به صورت دستی (منظور غیر هوشمند و مکانیکی است) هم عمل می کنند در حالی که استابلایزرهای سروو، ترانس خودکار دارند. در نتیجه باید بگوییم، استابلایزر ها در واقع عمل کاهش یا افزایش ولتاژ را با استفاده از قرار دادن یک یا چند ترانس در مدار الکرتیکی خود محقق می سازند.

دلایل استفاده از استابلایزر

 • طول عمر لوازم و تجهیزات را افزایش می‌دهد.
 • میزان خرابی وسایل برقی را کاهش می‌دهد.
 • منبع تغذیه تثبیت شده را حفظ می‌کند (تثبیت ولتاژ).
 • صدا، تداخل و جرقه زدن را کاهش می‌دهد.
 • در برابر ولتاژهای کم و اضافه ولتاژ از لوازم برقی محافظت می‌کند.
 • در صورت گرمایش القایی، ولتاژ پایین خروجی گرما را کاهش می‌دهد.

انواع استابلایزر ولتاژ

برای خرید استابلایزر باید بدانید که سه نوع تثبیت کننده ولتاژ وجود دارند که همگی برای اهداف کنترل ولتاژ ساخته شده‌اند که شامل موارد زیر هستند:

انواع استابلایزر توضیحات
استابلایزر رله رله برای استفاده شخصی مناسب است. از این دستگاه زمانی استفاده می‌شود که دقت بالا ضروری نیست اما ولتاژ باید همیشه در محدوده خاصی برقرار باشد. همچنین، این نوع تثبیت کننده ولتاژ قیمت کمتری نسبت به دو مدل دیگر دارد.
استابلایزر استاتیک استاتیک دستگاهی بسیار دقیق است که سرعت واکنش آن به نوسانات ولتاژ به انواع مختلف دسته بندی می‌شود. این دستگاه در مدل‌های تک فاز یا سه فاز موجود است.
سروو موتور از این نوع تثبیت کننده ولتاژ بیشتر در صنعت استفاده می‌شود. سروو موتور بسیار دقیق و قوی است و در طیف گسترده‌ای از کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود. قیمت این دستگاه بسیار بالاست. این مدل با نام استابلایزر سه فاز نیز شناخته می‌شود.

همچنین، می‌توان استابلایزرها را بر حسب کاربرد به انواع زیر تقسیم کرد:

استابلایزرهای مخصوص تهویه مطبوع (AC Stabilizers)

تجهیزات تهویه مطبوع (چیلر، اسپلیت، کولر گازی و غیره) وسایل حساسی هستند که برای تنظیم کامل ولتاژ خروجی، به یک استابلایزر کارآمد نیاز دارند. تثبیت کننده ولتاژ عملکرد ایمن سیستم‌های تهویه مطبوع در مکان های مسکونی، اداری و تجاری را تضمین می‌کند. یکی از مدل‌های پرفروش این وسیله، استربلایزر کولر گازی است.

استابلایزر‌های یخچال و تلویزیون (Refrigerator & TV Stabilizers)

یخچال‌ها محدوده ولتاژ وسیعی دارند اما در برابر نوسانات ولتاژ محافظت نمی‌شوند. بنابراین، یک استابلایزر یخچال برای اطمینان از عملکرد درست آن، مورد نیاز است. استابلایزر کامپیوتر تلویزیون که از مدلی که برای یخچال استفاده می‌شود، ارزان‌تر است، این اطمینان را می‌دهد که نوسانات ولتاژ به تلویزیون آسیب نمی‌رساند.

استابلایزر‌های خط اصلی (Mainline Stabilizers)

اگر از چراغ‌ها، پنکه‌ها و هر وسیله الکتریکی دیگری در ولتاژ پایین استفاده می‌کنید، نوسانات برق کارایی و عمر این تجهیزات را کاهش می‌دهد. تثبیت کننده‌های خط اصلی برای محافظت از این وسایل و استفاده بدون وقفه از آنها طراح شده‌اند.

خرید استابلایزر

نکات مهم در خرید استابلایزر

خرید این دستگاه بدون شک یک موضوع ضروری است؛ اما چیزی که باید در نظر بگیرید، ماهیت نوسان منبع تغذیه در منطقه زندگی شما و رتبه بندی وسایلی است که می‌خواهید به این دستگاه وصل کنید.ویژگی‌های مهمی که باید در خرید استابلایزر به آنها توجه کنید:

 1. نوع نصب: استابلایزرها باید دور از مکان‌های مرطوب و دور از دسترس کودکان نگهداری شوند. از این رو تثبیت کننده‌های دیواری توصیه می‌شوند.
 2. صفحه نشانگر: این ویژگی بسیار مفید است و معمولاً در تمام استابلایزر‌ها وجود دارد. صفحه نمایشگر نوسان ولتاژ یا کافی بودن ولتاژ را نشان می‌دهد.
 3. سیستم‌های تأخیر زمانی: در صورت قطع برق، این ویژگی به کمپرسورها (در دستگاه‌های تهویه مطبوع یا یخچال) زمان کافی برای متعادل کردن جریان را می‌دهد.
 4. محافظت جریان اضافه بار: این قابلیت خروجی استابلایزر را در صورت اتصال کوتاه یا هر نوع سوختگی خاموش می‌کند

قیمت استابلایزر ولتاژ

هزینه استابلایزر و تثبیت کننده ولتاژ بیشتر از یک محافظ برق است اما این دستگاه به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت شناخته می‌شود.

برای مثال، فرض کنید یخچال شما که نزدیک به 50 میلیون تومان قیمت دارد، به دلیل نوسان برق خراب می‌شود! اما اگر یک مدل خوب خریداری کرده بودید، دیگر مجبور به خرید یخچال جدید یا پرداخت هزینه هنگفت برای تعمیر آن نبودید. اگر یک مدل استابلایزر پشت کنتوری خریداری کنید، از تمامی وسایل محافظت خواهید کرد. به ویژه در حال حاضر که قیمت وسایل برقی بسیار بالاست، خرید استابلایزر یک کار عاقلانه محسوب می‌شود.

به طور کلی، عوامل مؤثر در قیمت عبارتند از:

 • برند محصول
 • کشور سازنده
 • مشخصات محصول
 • نوسان ارز (دلار)
 • عرضه و تقاضای

سوالات متداول خرید استابلایزر

مهم‌ترین کاربردهای استابلایزر چیست؟

استابلایزرها در هر صنعتی که به نحوی از تجهیزات برقی استفاده کند به کار می‌رود که از مهم‌ترین کاربردهای آنها می‌توان به دستگاه‌های ماینر، ماشین‌های چاپ، ساختمان سازی، صنعت و … اشاره کرد.

نکات حائز اهمیت برای خرید استابلایزر سه فاز و تک فاز چیست؟

مهم‌ترین نکته‌ها در خرید استابلایزر در متن بالا گفته شد اما به طور خیلی کوتاه می‌توان تعداد فازها، تکنولوژی به کار رفته، توان، ضمانت و قیمت را از مهم‌ترین آنها نام برد.

عمر استابلایزر چقدر است؟

به طور کلی می‌توان گفت، عمر استابلایزر کم نیست. این دستگاه مثل محافظ برق نیست که با گرفتن ولتاژ اضافه خراب شود. با این حال طول عمر دستگاه به موارد زیادی مثل کیفیت آن، تکنولوژی به کار رفته و نوع استابلایزر وابسته است.

جمع بندی دستگاه استابلایزر

اگر همچنان نمی‌دانید که بهترین استابلایزر مناسب برای شما چیست، کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید .کیان صنعت ایرانیان استابلایزرهای با توان های مختلف در دو رده‌ی تک فاز و سه فاز را با ضمانت نامه یکساله ارائه می‌کند.

جهت مشاوره یا خرید انواع یو پی اس ، باتری یو پی اس ، استابلایزر ، رک ، کابینت ، پی دی یو و یا تعمیر تخصصی یوپی اس و باتری با شماره 02177973810 تماس حاصل نمایید .