با ما تماس بگیرید

86020056
86020057
86020058
86020059

مزایای استفاده از استابلایزر

1- تثبیت برق شهری

همانطور که قبلا گفتیم برق شهر دارای نوسانات ولتاژ می باشد،به همین دلیل است که استفاده از استابلایزر می تواند به میزان زیادی عمر دستگاه های مصرف کننده را بالا برده و راندمان دستگاه هارا افزایش دهد.

2- رفع مشکلات ناشی از ژنراتور

ولتاژ ژنراتورها (خصوصا برای ژنراتور های برق اضطراری و دستگاه های با توان پائین ) تثبیت شده نیست و دارای نوسانات خیلی زیادی می باشد که برای رفع این مشکل حتما باید دستگاه استابلایزر بین ورودی مصرف کننده ها و خروجی ژنراتور قرار بگیرد.

3- کاهش مصرف برق

کاهش ولتاژ برق شهر باعث به هم خوردگی در میزان عملکرد دستگاه ها شده و توان اسمی همچنین میزان راندمان الکتروموتور را به اندازه مورد قبولی کاهش می دهد.

در نتیجه دور الکتروموتور کم شده و باعث گرمای آن (اتلاف انرژی) می شود که نهایتا برق بسیار زیادی را مصرف کرده و در بیشر مواقع افزایش مصرف برق تا ۲۵% نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

4-محافظت از نواسانات شدید و رعد برق

برق شهر بعلت استفاده هزاران مصرف کننده مسکونی و صنعتی همینطور اشکالات در شبکه انتقال همیشه دارای نوسانات بسیار زیادی می باشد که این نویز ها بعضا باعث خرابی های جبران ناپذیری برای مصرف کننده از جمله قسمت های سخت افزاری و نرم افزاری می شود. بوسیله استابلایزر تمام امواج جریان و نویزهای برق شهر ،فیلتر میشود.

5- نمایش ولتاژ در مانیتورینگ

استابلایزرها بمنظور نمایش ولتاژ ورودی و خروجی تثبیت شده و نیز مقدار بار مصرفی همچنین اختلال و خرابی شبکه دارای یک صفحه LCD می باشند که در همه مواقع موارد ذکر شده را نمایش می دهند.

6- محافظت در مقابل اتصال کوتاه

درصورتیکه به هر دلیل اتصال در مدارات داخلی و یا خروجی استابلایزر انجام شود، دستگاه بصورت خودکار ( بوسیله میکروکنترلر)، خروجی را قطع نموده و از هرگونه مشکل و ایراد برای مصرف کننده جلوگیری می کند.

7- جلوگیری از شوک های الکتریکی اولیه

برق شهر موقع وصل مجدد دارای نوسانات لحظه ای بسیار زیادی می باشد که در برابر مصرف کننده ها بسیار مضر است.استابلایزر برای رفع شوک ها و در دست گرفتن جریان های ابتدایی بطوری طراحی شده که با دیرکرد چهار دقیقه ای برق شهر را مجددا وصل می کند.

8- بهبود راندمان دستگاه

هنگامی که ولتاژ ورودی دستگاه ها از حد تعیین شده کمتر باشند، دستگاه هایی همانند موتور های برقی و لامپ ها، راندمان مطلوب خود را نداشته وکارایی انها به کمترین حالت ممکن می رسد. همچنین در طول عمر مفید انها نیز بطور چشمگیری کاهش می یابد.

9- حفاظت از سیم کشی ساختمان

موقعی که ولتاژ برق شهر پایین می آید، مصرف کننده برای جبران این کاهش، جریان زیادی از مدار و سیم کشی می کشند. این بحث جریان بسیار زیادی را از فیوز ها و کابل های برق عبور میدهد که باعث قطعی فیوزها و گرمای شدید کابل های ورودی و موتور دستگاه مصرف کننده می گردد. تثبیت ولتاژ بوسیله استابلایزر از تولید این گرما و همچنین خطر آتش سوزی جلوگیری میکند.

10- محافظت در برابر دو فاز شدن برق

بعد از برطرف کردن مشکل دستگاه عملکرد معمولی خود را از شروع میکند.

قیمت استابلایزر

اولین مسئله در تعیین قیمت استابلایزر نوع آن است. نوع استاتیکی این دستگاه به دلیل سیستم پیچیده‌تری که دارد قیمت بالاتری نسبت به دو نوع دیگر دارد. همچنین تک‌فاز یا سه‌فاز بودن استابلایزر عامل تأثیرگذار دیگری در خرید استابلایزر و تعیین قیمت آن است.

اگر استابلایزر توانایی جلوگیری از قطع برق و صرفه‌جویی در مصرف برق را داشته باشد نیز قیمت بالاتری خواهد داشت. دیگر عامل تأثیرگذار نیز هسته دستگاه است که در صورت مسی بودن قیمت بالاتری دارد.

راهنمای خرید بهترین استابلایزر

استابلایزر در واقع محافظی برای دستگاه های الکتریکی در برابر نوسانات برق می باشد و در موقع افت ولتاژ برق شهر عمل میکند و افت ولتاژ را اصلاح می کند و همیشه برق 220 را در خروجی ثابت نگهداری می کند .

وظیفه استابلایزر (stabilizer) این است که نوسانات مربوط به ولتاژ را تثبیت نموده و برای مصرف کننده ارسال نماید . یکی از موثرترین عوامل در خراب شدن وسیله های برقی این است که برق به صورت ناگهانی قطع و وصل شده و یا دچار نوسان شود .

این موضوع می تواند قسمت های حساس دستگاه هایی مانند موتور یا پاور را دچار آسیب نماید . به همین دلیل برای مراقبت و محافظت از لوازم برقی و تثبیت ولتاژ دستگاه هایی مانند لباسشویی ، یخچال ، اسپلیت و لوازم صوتی لازم است از استابلایزر استفاده شود .

کاربرد تنظیم کننده ولتاژ (stabilizer)

از استابلایزر برای تمامی وسایل برقی و الکترونیکی می توان استفاده نمود تا از آن ها در برابر افت ولتاژ ناگهانی و نوسانات احتمالی برق جلوگیری نموده و مانع ایجاد خسارات مالی و یا جانی شود .

از این دستگاه تثبیت کننده ولتاژ در محیط های مختلفی به شرح زیر استفاده می کنند :

  • خطوط تولید و یا بسته بندی .
  • آسانسور و بالابرهای صنعتی .
  • به کار گیری در قسمت های مختلف بیمارستان به خصوص دستگاه های حساس پزشکی .
  • مصارف نظامی .
  • مورد استفاده در محیط های مسکونی و یا اداری .

استابلایزر

انواع استابلایزر از لحاظ تکنولوژی ساخت

1- استابلایزر رله‌ای

در این سیستم یک ترانس با استفاده از چند رله که سر‌های خروجی سیم پیچ‌ها را متناسب با ولتاژ برق شهر تعیین می‌کند، برق را به صورت پله‌ای اصلاح می‌کند.

این مدل از استابلایزر برای استفاده‌ی مکان‌هایی که نوسانات برق شهر به صورت لحظه ایی بوده بهتر است، زیرا در کسری از ثانیه افت ولتاژ را جبران نموده و مانع از آسیب دیدن لوازم برقی میگردد، اما رنج تغییر ولتاژ در آن‌ها بیست ولت میباشد به این صورت که زمانی رله عمل میکند که برق شهر به زیر ۲۰۰ ولت یا بالای ۲۴۰ ولت رسیده باشد .

2- استابلایزر سروو موتوری

ترانس در این مدل به صورت حلقوی بوده و به جای رله، تغییرات ولتاژ برق شهر با استفاده از یک بازو جاروبک، روی ترانس که به صورت هوشمند کنترل می‌شود، اصلاح می‌گردد.

در این نمونه اصلاح افت یا افزایش ولتاژ برق شهر در بازه‌ی بسیار کمتری (۳ ولت) و با دقت بیشتری انجام میگیرد، ولی به خاطر سیستم مکانیکی از سرعت کمتری نسبت به نمونه رله‌ای بهره میبرد که این امر موجب میگردد از استبیلایزر سرو موتوری در محل‌هایی استفاده بشود که ولتاژ برق شهر به صورت دائمی بالاتر از حد مجاز یا پایین‌تر از آن باشد.

انواع استابلایزر از لحاظ ولتاژ برق ورودی

1- استابلایزر تک فاز

استابلایزر‌های تک فاز به هر دو صورت رله‌ای و سروو موتوری موجود می‌باشند.

از استابلایزر های تک فاز جهت جلوگیری از صدمات ناشی از نوسانات ولتاژ در آزمایشگاه ها، دستگاههای حساس، سرور های کامپیوتر، منازل و اداره ها استفاده می گردد.

2- استابلایزر سه فاز

در استبیلایزر‌های سه فاز به خاطر وجود ولتاژ بالا و جریان زیاد از تکنولوژی سروو موتور استفاده میگردد که از راندمان بالاتری برخوردار است.

از استابلایزر های سه فاز جهت جلوگیری از صدمات ناشی از نوسانات ولتاژ در کارخانجات، دستگاه های CNC، دیزل ژنراتور ها، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع غذایی و … استفاده می گردد.

استابلایزر سه فاز خود به دونوع متعادل و نامتعادل تقسیم می شود.

انواع کاربرد دستگاه استابلایزر

استفاده خانگی در آپارتمان‌های مسکونی و اداری به صورت مجزا، یا در کل آپارتمان به منظور محافظت از وسایل الکتریکی مانند کامپیوتر یخچال ، لباسشویی ، تلویزیون ، کولر گازی و…
بیمارستان یا درمانگاه برای استفاده در اتاق عمل ، سونوگرافی ، یونیت‌های دندانپزشکی ، سی تی اسکن ، ام آر آی و…
محیط‌های صنعتی مانند دستگاه‌های سی‌ان‌سی ، بسته بندی ، کوانتومتر ، چاپ و…
استفاده عمومی مثلاً برای پمپ آب، سالن‌های نمایش و تئاتر، تالارها، آسانسور و…

سوالات متداول درباره خرید و قیمت استابلایزر

مهم‌ترین کاربردهای استابلایزر چیست؟

استابلایزرها در هر صنعتی که به نحوی از تجهیزات برقی استفاده کند به کار می‌رود که از مهم‌ترین کاربردهای آنها می‌توان به دستگاه‌های ماینر، ماشین‌های چاپ، ساختمان سازی، صنعت و … اشاره کرد.

معایب خرید استابلایزر سه فاز و تک فاز دست دوم چیست؟

استابلایزرهای دست دوم معمولاً از صحت مناسبی برخوردار نیستند و همچنین گارانتی نیز ندارند از طرف دیگر توان یا تکنولوژی این استابلایزرها ممکن است با نیاز دستگاه شما متفاوت باشد.

آیا استابلایزر تأثیری در کاهش و افزایش هزینه برق دارد؟

روش محاسبه هزینه‌های برق بر حسب جریان است به این صورت که هرچه ولتاژ از ۲۲۰ ولت بالاتر برود جریان پایین آمده و در صورت کاهش ولتاژ از ۲۲۰ به ۲۰۰ ولت جریان بالاتر می‌رود بنابراین با توجه به این توضیح هزینه برق منزل زیاد می‌شود.

بنابراین در صورت داشتن یک استابلایزر می‌توان با ثابت نگه داشتن ولتاژ لوازم برقی خانه از پرداخت هزینه برق اضافه جلوگیری کرد.

کدام استابلایزر بهتر است؟

به‌طورکلی میزان دقت و طیف عملکرد نوع استاتیکی بهتر از دو نوع دیگر است. همچنین نوع سروو موتوری نیز دقت بالاتری نسبت به نوع رله‌ای دارد. اما نوع سروو موتوری به دلیل داشتن قطعه متحرک احتمال خرابی بیشتری دارد. به‌طورکلی این که کدام استابلایزر بهتر است بستگی به نوع کاربرد آن دارد.

مثلاً چنانچه نیاز به دقت بالایی برای تنظیم ولتاژ نباشد می‌توان از نوع رله‌ای که قیمت پایین‌تری دارد استفاده کرد. اما در صورتی که بخواهید ولتاژ خروجی دقیقی داشته باشید استابلایزر استاتیکی و سروو موتوری مناسب‌تر است.

آیا خرید استابلایزر به لحاظ اقتصادی به‌صرفه است ؟

همان‌طور که گفته شد نوسانات برق می‌توانند به دستگاه‌های برقی آسیب جدی و حتی غیر قابل تعمیر تحمیل کنند. با توجه‌ به قیمت بالای لوازم برقی استفاده از یک استابلایزر کاملاً عاقلانه به نظر می‌رسد. همچنین برای مصارف خانگی و لوازم کم‌مصرف نیازی به انتخاب استابلایزر با قیمت بالا وجود ندارد.

تفاوت یو پی اس با استابلایزر در چیست ؟

استابلایزر و یو پی اس هر دو تثبیت کننده ولتاژ هستند و دارای فیلتر‌های الکترونیکی و الکتریکی جهت حذف نوسان و نویز برق می‌باشند و برقی یکنواخت به مصرف کننده ارسال می‌کنند، اما تنها تفاوت آن‌ها در این است که یو پی اس دارای باتری یو پی اس برای زمان خاموشی و نبود برق است.

استفاده از یو پی اس یا استابلایزر بستگی به نیاز مصرف کننده دارد، برای بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها و مکان‌هایی که در آن نیاز مبرم به برق بوده و قطع برق امکان بروز خسارت‌های جبران ناپذیری را دارد استفاده از یو پی اس توصیه میشود، اما با توجه به کم بودن میزان قطعی برق به ویژه در شهر‌های بزرگ، برای مصارف خانگی استفاده از استابلایزر از لحاظ اقتصادی به صرفه‌تر است.

footbg
بالای صفحه