SNMP چگونه کار میکند؟

SNMP چگونه کار میکند؟

SNMP چگونه کار میکند؟

SNMP چگونه کار میکند؟

  • SNMP چگونه کار میکند؟ :

عبارت Querna به طور موثر، جمع آوری SNMP را انجام می دهد. پروتکل قطعا دارای نقایص خود، درست مثل هر تکنولوژی دیگر است. و این نقایص در برخی از نسخه های SNMP بیشتر از دیگران برجسته است.

در عین حال، SNMP یک ابزار حیاتی برای مدیریت موثر شبکه است. این کامل نیست، اما یکی از بهترین راه حل های موجود برای نظارت و مدیریت دستگاه ها در شبکه است.

SNMP چیست؟

SNMP یک پروتکل شبکه ای است که در سال 1989 ایجاد شده است تا یک راه سازگار و مطمئن برای دستگاه های مختلف در یک شبکه برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات با یکدیگر فراهم کند.

این پروتکل اجازه می دهد تا دستگاه ها برای برقراری ارتباط حتی در دستگاه های مختلف سخت افزار و اجرای نرم افزار های مختلف انجام شود.بدون یک پروتکل مانند SNMP، هیچ راهی برای ابزارهای مدیریت شبکه برای شناسایی دستگاه ها، نظارت بر عملکرد شبکه، پیگیری تغییرات در شبکه یا تعیین وضعیت دستگاه های شبکه در زمان واقعی وجود نخواهد داشت.

معماری SNMP :

SNMP یک معماری ساده بر اساس یک مدل client-server دارد. سرورها، به نام مدیران، جمع آوری و پردازش اطلاعات مربوط به دستگاه ها در شبکه هستند.

مشتریانی که به نام عامل هستند، هر نوع دستگاه یا اجزای دستگاه متصل به شبکه هستند. آنها می توانند نه تنها کامپیوترها بلکه همچنین سوئیچ های شبکه، تلفن، چاپگر و غیره را شامل شوند.

برخی از دستگاه ها ممکن است اجزای دستگاه چندگانه داشته باشند. به عنوان مثال، یک لپ تاپ به طور معمول شامل یک شبکه بی سیم و یک شبکه بی سیم است.


بیشتر بخوانید : تعمیر یو پی اس فاراتل


سلسله مراتب داده SNMP :

در حالی که معماری SNMP ساده است، اگر سلسله مراتب پروتکل استفاده می کنید، اگر با آن آشنا نباشید، پیچیده می شود. خوشبختانه، پس از اینکه شما فلسفه پشت آن را درک کردید، نسبتا ساده است.

برای ارائه انعطاف پذیری و قابلیت توسعه، SNMP به دستگاه های شبکه نیاز ندارد که داده ها را در فرمت سفت و سخت اندازه ثابت تغییر دهند. در عوض، از یک فرمت مانند درخت استفاده می کند که تحت آن همیشه برای مدیران برای جمع آوری اطلاعات در دسترس است.درخت داده شامل جداول متعدد است که به عنوان پایگاه اطلاعات مدیریت، و یا MIB نامیده می شود.

MIBs انواع خاصی از دستگاه ها یا اجزای دستگاه را با هم ترکیب می کنند. هر MIB شماره شناسایی منحصر به فرد و همچنین یک رشته شناسایی دارد. اعداد و رشته ها را می توان به طور متناوب (مانند آدرس های IP و نام میزبان) استفاده کرد.

هر MIB متشکل از یک یا چند گره است که نشان دهنده دستگاه های خاص یا اجزای دستگاه در شبکه می باشد. به نوبه خود، هر گره یک شناسه منحصر به فرد را دارد، OID برای یک گره داده شده توسط شناسه MIB تعیین شده است که در آن همراه با شناسه گره در MIB آن وجود دارد. این به این معنی است که OID ها به شکل مجموعه ای از اعداد یا رشته ها است. به طور مثال :
نوشته شده با رشته ها، که ترجمه شده به OID :

iso.org.dod.internet.private.transition.products.chassis.card.slotCps.
cpsSlotSummary.cpsModuleTable.cpsModuleEntry.cpsModuleModel.3562.3.

با استفاده از OID، یک مدیر می تواند یک عامل را برای یافتن اطلاعات در مورد یک دستگاه در شبکه پرس و جو کند. به عنوان مثال، اگر مدیر می خواهد بداند آیا رابط کاربری بالا است یا خیر، ابتدا MIB رابط را فراخوانی می کند (IF-MIB نامیده می شود)، سپس مقدار OID را نشان می دهد که وضعیت عملیاتی را تعیین می کند تا مشخص شود آیا رابط کاربری بالا است یا خیر.

منبع : source

سایر مقالات این سایت : 

یو پی اس دستگاه یونیت دندانپزشکی

جهت مشاوره یا خرید انواع یو پی اس ، باتری یو پی اس ، استابلایزر ، رک ، کابینت ، پی دی یو و یا تعمیر تخصصی یوپی اس و باتری با شماره 02177973810 تماس حاصل نمایید .