موارد ایمنی باتری یو پی اس

موارد ایمنی باتری یو پی اس

موارد ایمنی باتری یو پی اس

موارد ایمنی باتری یو پی اس

  • معرفی :

بسیاری از سازمان ها دارای سیستم های ایمنی و یا کسب و کار حیاتی هستند و یا تجهیزاتی که نیازمند عرضه ثابت برق می باشند. شکست و یا نوسان در این منبع تغذیه می تواند اثرات قابل توجهی داشته باشد.

از جمله پتانسیل آسیب رساندن به اشخاص، از بین رفتن اطلاعات و وقفه کسب و کار. ارائه یک یو پی اس به طور معمول در قالب یك سیستم باتری، به معنای رایج است و دارای سازمانی حیاتی است. با این وجود، خطرات مربوط به نصب باتری وجود دارد که اگر به درستی مدیریت نشود ممکن است بر روی دسترسی UPS تأثیر بگذارد و اشغالگران را در معرض آسیب قرار دهد، به ویژه کسانی که نیاز به دسترسی به نصب باتری داشته باشند.

باتری و خطرات :

نصب باتری مورد استفاده برای اهداف UPS در مکان ثابت قرار می گیرد و به طور دائم به هر دو بار و منبع تغذیه وصل می شود. علاوه بر عملکرد UPS، این نوع سیستم را می توان برای سیستم های هشدار و برق اضطراری هم استفاده کرد. 

نوع باتری های مورد استفاده، قابل شارژ یا غیر قابل شارژ می باشند، زیرا که سابقا خطرناک ترین هستند. خود باتری های قابل شارژ معمولا به عنوان سرب/اسید یا قلیایی (به عنوان مثال نیکل-کادمیوم) هستند. باتری های قابل شارژ یا شیر تنظیم می شوند که اغلب به عنوان تعمیر و سرویس و نگهداری توصیف می شوند.

خطرات مرتبط با باتری های قابل شارژ می تواند به شرح زیر باشند :

الکترولیت ها راه حل هایی هستند که حاوی مواد شیمیایی هستند (مانند هیدروکسید پتاسیم) که می توانند باعث سوختگی و آسیب چشم شوند و همچنین سمی هستند (به عنوان مثال اسید سولفوریک).

خطر انفجار و آتش سوزی را می توان از طریق خروجی هیدروژن در یک غلظت و درجه حرارت مناسب ایجاد کرد که اگر در معرض یک منبع احتراق به خصوص در فضای محدود باشد می تواند منجر به انفجار خشن شود.

خطرات الکتریسیته از طریق انرژی ذخیره شده موجود در باتری موجود است که می تواند به سرعت از طریق تماس مستقیم و غیرمستقیم با باتری موجب شوک الکتریکی و خطرات احتمالی آتش سوزی در اثر اتصال کوتاه شود.

واضح است که باید در مورد نصب باتری، با توجه به الزامات قانونی مختلف مانند موارد مندرج در کنترل مواد خطرناک به مقررات بهداشتی (برای قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی) و مواد خطرناک و اشعه های انفجاری، یک ارزیابی مناسب و کافی لازم باشد. مقررات (در ارتباط با انتشار هیدروژن). دومی همچنین نیاز به ارزیابی میزان هر منطقه خطرناکی که ممکن است به علت خروجی احتمالی هیدروژن وجود داشته باشد، شامل می شود.

حفاظت از اقامت و تهویه :

تأثیرات زیادی بر روی نوع اقامت وجود خواهد داشت، بخصوص نوع و تعداد باتری مورد نیاز و تجهیزات جانبی مرتبط با آن.

BS EN 50272-2 : الزامات ایمنی برای باتری های ثانویه و تاسیسات باتری، بیان می کند که باتری ها باید در محل های حفاظت شده قرار گیرد و پیشنهاد می کند که عوامل مورد نظر حفاظت از:
_خطرات خارجی (به عنوان مثال آب)
_خطرات ناشی از باتری (مانند انفجار)
_دسترسی افراد غیر مجاز
_اثرات محیطی شدید (به عنوان مثال دما)

بسته به اندازه نصب، جداسازی می تواند از طریق استفاده از اتاق های اختصاصی، کابینت ها یا محوطه ها به دست آید.
خود باتری ها باید روی دیوارها یا کابینت ها نصب شوند، طراحی شده برای دسترسی مناسب، به ویژه برای جلوگیری از پرسنل مسئول تعمیر و نگهداری نیاز به بیش از باتری دارد. BS EN 50272-2 پیشنهاد می کند که برای خروج اورژانسی از اتاق ها،مسیر فرار آزاد شده باید حفظ شود و باید عرض آن حداقل 600 میلی متر باشد.

یکی از الزامات طراحی کلیدی مربوط به تهویه است. هیدروژن و اکسیژن، هنگام خروج از محیط اطراف می توانند یک مخلوط انفجاری ایجاد کنند زمانی که غلظت هیدروژن از حد مجاز مواد منفجره پایین 4٪ و بالاتر از حد مجاز مواد منفجره 75٪ است.

راهنمایی بهداشت و ایمنی (HSE) بیان می کند که تهویه مناسب باید برای حصول اطمینان از اینکه غلظت هیدروژن بسیار پایین تر از LEL است با اندازه حاشیه ایمنی و منعکس کننده خطر برای مردم است. عوامل متعددی وجود دارد که بر میزان رقیق شدن شامل میزان تولید هیدروژن، محل قرارگیری باتری در یک منطقه، اندازه منطقه که در آن باتری قرار گرفته است و عوامل موثر بر تهویه طبیعی می تواند تاثیر بگذارد.

هر دو راهنمایی HSE و BS EN 50272 فرمول لازم را برای محاسبه نرخ جریان مورد استفاده قرار می دهند. به طور خلاصه، چون هیدروژن ورودی هوا شناور است باید در سطح پایین و سطح بالا قرار گیرد. واضح است که مکان هر اتاق یا محفظه باتری نیاز به مجرای هوا برای حذف گازها به جو خواهد داشت. تهویه مناسب به این معنی است که در کل DSEAR تنها در نزدیکی مجاورت باتری به عنوان عامل غیر خطرناک در زمانی که یک طبقه بندی خطرناک انجام می شود، می باشد.

حفاظت از برق و الکترولیت :

استاندارد می گوید که درها به اتاق های باتری و کابینت به عنوان موانع در نظر گرفته می شوند و با توجه به آنها برچسب گذاری می شوند. درب ها را می توان قفل کرد (فقط از خارج)، در حالی که علامت ها باید از علائم هشدار دهنده مناسب (ولتاژ خطرناک)، ممنوعیت ها (دسترسی مجاز) و الزامات قوانین ایمنی (حفاظت از چشم) باشد. 

حفاظت از تماس غیرمستقیم می تواند از طريق وسايل مختلف از قبيل استفاده از قطع اتوماتيک منبع تغذيه، مکان های غير رسانا، عايق و جداسازی الکتريکی به دست آيد. لازم به ذکر است که هر کابین یا کابینت ساخته شده از فلز نیز باید به عایق یا اتصال به هادی حفاظتی متصل شوند.

دسترسی به محل باتری ها نیز باید با دسترسی محدود به کسانی که دارای اختیار لازم برای انجام وظایف مانند شارژ، بازرسی، و تعمیر و نگهداری می باشد، کنترل شوند. شایستگی یکی دیگر از عناصر اصلی کنترل ریسک است و اینکه آیا پرسنل پیمانکار داخلی یا شخص ثالث هستند، باید بررسی شوند.

هدایت HSE اطلاعات مفید در مورد شیوه های کار ایمنی را که می تواند برای عملیات شارژ باتری اخذ شود، فراهم می کند. در مورد تعمیر و نگهداری، BS EN 50272 بیان می کند که پرسنل درگیر در عملیات تعمیر و نگهداری باید در هر روش خاص آموزش ببینند.

همچنین ضروری است که هر گونه دستورالعمل مربوط به استفاده، نصب و نگهداری ارائه شده توسط تامین کننده باتری در مجاورت باتری نمایش داده شود تا بتوان آنها را در طی دوره تعمیر و نگهداری دنبال کرد.

همانطور که در بالا ذکر شد، الکترولیت ها می توانند سمی باشند و به همین ترتیب اقدامات اصلی برای محافظت از افراد درگیر در فعالیت هایی نظیر تعمیر و نگهداری شامل استفاده از وسایل حفاظتی شخصی مثل : دستکش و عینک ایمنی و امکانات آسان برای اولین بار در رویداد هر حادثه رخ می دهد.

رژیم های بازرسی و نگهداری باید شامل باتری ها و ترمینال ها و اتصالات مربوطه باشند، اما همچنین هر سیستم ایمنی مانند سیستم تهویه و شرایط هر مخزن و کابینت در آن باتری های UPS قرار دارد.

منبع : ups-battery-room-safety

سایر مطالب و مقالات این سایت :

چگونه یک ژنراتور برق ایجاد می کند؟

جهت مشاوره یا خرید انواع یو پی اس ، باتری یو پی اس ، استابلایزر ، رک ، کابینت ، پی دی یو و یا تعمیر تخصصی یوپی اس و باتری با شماره 02177973810 تماس حاصل نمایید .