یو پی اس و نحوه کار آن

یو پی اس ( ups ) مخفف عبارت Uninterruptible power supply ، به معنای منبع تغذیه بدون وقفه است.به عبارت ساده تر، منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) وسیله ای است که برای جلوگیری از، از دست دادن نیرو که می تواند باعث آسیب یا اختلال در سیستم الکتریکی شود در نظر گرفته شده است.

در اصل، باتری پشتیبان آن در صورتی که منبع تغذیه شما مشکلی نداشته باشد می تواند اطمینان حاصل کند که سیستم های بحرانی به اندازه کافی فعال هستند تا در صورت بروز اختلال به برق طولانی مدت خاموش شوند.

یو پی اس و طرز کار آن

یو پی اس UPS با سیستم برق اضطراری یا ژنراتور آماده به کار تفاوت دارد از این جهت که از قطع برق به وسیله یک یا چند باتری متصل و مدار الکترونیکی مرتبط برای کاربرانی که از جریان برق کمتری استفاده می کنند و یا با استفاده از ژنراتورها و فلای وییل برای کاربرانی که از جریان برق بیشتری استفاده می کنند، بهره می برد.

زمان عملکرد باتری بیشتر منابع انرژی نسبتا کوتاه است به طور مثال معمولا این زمان، 5 تا 15 دقیقه برای واحدهای کوچکتر می باشد، اما کافی است تا وقت لازم برای آوردن منبع برق کمکی به صورت آنلاین وجود داشته باشد یا دستگاه محافظت شده خاموش باشد.

انواع مختلف دستگاه های یو پی اس

  •  یو‌پی‌اس آفلاین

بیشتر مورد استفاده در مکان‌های مسکونی و برای کامپیوترهای شخصی می‌باشد. این دستگاه در هنگام وصل بودن برق شهری خاموش است و مجهز به سیستمی است که قطع شدن برق را تشخیص می‌دهد. پس از قطع برق این دستگاه روشن شده و انرژی الکتریکی لوازم برقی را تامین می‌کند.

  •  یو پی اس لاین اینترکتیو

تفاوت این دستگاه با یو پی اس آفلاین در این است که یو پی اس لاین اینترکتیو همیشه روشن است و در هنگام بودن برق، باتری‌های یو پی اس را شارژ می‌کند. هنگامی که برق قطع می‌شود این دستگاه وظیفه‌ی خود را در قبال تامین برق سیستم انجام می‌دهد.

  • یو پی اس آنلاین

می‌توان گفت این نوع یو پی اس از دو مدل قبلی هوشمندتر است. زیرا به جز داشتن قابلیت‌های یو پی اس آفلاین و اینترکتیو، می‌توان ولتاژ غیر نرمال را نیز تشخیص داده و آن را تنظیم کند. در واقع بیشترین حد محافظت از لوازم برقی را دارد.

نحوه کار یو پی اس

نحوه کار یو پی اس در مدل های مختلف آن معمولاً همانند یکدیگر و یا نزدیک به هم هستند.این سیستم ها به وسیله یک مدار یکسو کننده، جریان خام و بی کیفیت را تبدیل به یک جریان مستقیم می نمایند. این که یکسو کننده خود چگونه کار می کند نیز اهمیت دارد که در مقابل نوسانات برقی ایمن باشد.

یکسو کننده نباید به گونه ای باشد که موجب ایجاد حرارت های بالا در سیستم گردد. حال در مرحله بعدی روش کار ups جریان برق در باتری های سربی ذخیره شده و مطابق با طراحی باتری و کیفیت مواد به کار گرفته می شوند. در مرحله نهایی نیز جریان وارد یک اینورتر می گردد تا دوباره به جریان متناوب تبدیل شود. نحوه کار ups دقیقا به همین صورت است که جریان برق را برای افراد حفظ می کند. شاید این موضوع برای ما کمی پیچیده باشد اما در زمان قطعی برق به سرعت و به راحتی انجام می پذیرد.

طرز کار اجزای دستگاه یو پی اس

۱. باتری یو پی اس

می‌توان گفت مهم‌ترین عضو دستگاه UPS باتری یو پی اس است. باتری وظیفه‌ی ذخیره‌ی انرژی را بر عهده دارد ، در واقع دستگاه‌های یو پی اس در زمان قطع برق، انرژی الکتریکی مورد نیاز لوازم برقی را از همین انرژي ذخیره شده در باتری یو‌پی‌اس تامین می‌کنند. وظیفه‌ی باتری نیز این است که انرژی شیمیایی را درون خود به انرژی الکتریکی تبدیل کند. در نتیجه باتری‌های یو پی اس که از انواع باتری قابل شارژ هستند، مهم‌ترین نقش را در عملکرد یو پی اس دارند.

۲. شارژر یو پی اس

وظیفه‌ی شارژ کردن باتری یو پی اس را بر عهده دارد. عملکرد آن به این صورت است که در ابتدای شروع فرایند شارژ، میزان انرژی بیشتری را به باتری وارد می‌کند و به تدریج از این میزان انرژی کم می‌شود تا شارژ باتری کاملا پر شود. این شارژرها معمولا مجهز به سیستمی هستند که می‌تواند پر شدن شارژ باتری یو پی اس را تشخیص دهند و به طور اتوماتیک فرآیند شارژ کردن را متوقف کند. این موضوع خود باعث حفظ طول عمر مفید باتری یو پی اس می‌شود.

۳. مبدل یا اینورتر یو پی اس

اینورتر نیز وظیفه‌ی تبدیل انرژی مستقیم ذخیره شده داخل باتری را به انرژي متناوب شهری دارد. می‌دانیم انرژی ذخیره در باتری یو پی اس به صورت مستقیم است که به اختصار به آن DC می‌گویند. انرژی شهری نیز به صورت متناوب است که به اختصار AC‌ نامیده می‌شود. جریان DC‌ برای تبدیل به جریان AC به مبدل یا اینورتر نیاز دارد.

در نتیجه، وقتی عملکرد هر کدام از این اجزا در کنار هم قرار می‌گیرد، دستگاه وظیفه‌ی خود را به انجام می‌رساند. عملکرد هر کدام از اجزا به تنهایی مهم است و روی عملکرد سایر اجزا تاثیر می‌گذارد.

نکات قبل از نصب یو پی اس

  1. توجه به نحوه حمل و سالم رساندن یو پی اس به مکانی که باید در آن نصب شود.
  2. وجود فضای کافی برای نصب یو پی اس و همچنین توان تحمل وزن یو پی اس.
  3. انتخاب مکان مناسب برای نصب که در طول عمر باتری و یو پی اس تأثیر مستقیمی دارد.
  4. در نظر گرفتن شرایط محیطی مثل میزان حرارت، رطوبت و نویز محیطی
  5. توجه به نوع اتصالات، مقطع کابل‌های ورودی و خروجی و فیوزهای حفاظتی و غیره.

امروزه یو پی اس های توان پایین با قیمت ارزان متعلق به کشور چین می باشد و یو پی اس های با توان بالاتر از  100KVA خیلی کم در شرکت های چینی تولید می شود در حالی که یو پی اس های با توان بالای 100KVA تا 800KVA بیشتر در کشورهای اروپایی تولید می شود که دارای کیفیت بالا می باشد . بنابراین در صورت نیاز به کیفیت بالا با IP بالا، باید در کشورهای اروپایی به دنبال آن گشت.


شما می توانید برای دریافت مشاوره برای خرید یا تعمیر دستگاه خود با هر برندی در مرکز تخصصی UPS کیان صنعت ایرانیان ، با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید و دستگاه خود را با قیمت مناسب، در سریع ترین زمان ممکن و کیفیتی مناسب خرید و تعمیر کنید.

واحد فروش :  ۷۷۹۷۳۸۱۱-۰۲۱    |   واحد خدمات پس از فروش :  ۷۷۹۴۳۵۷۳-۰۲۱
آدرس دفتر فروش : تهران | عباس آباد | تقاطع سهروردی | نبش بانک سامان | پلاک ۱۴۰

جهت مشاوره یا خرید انواع یو پی اس ، باتری یو پی اس ، استابلایزر ، رک ، کابینت ، پی دی یو و یا تعمیر تخصصی یوپی اس و باتری با شماره 02177973810 تماس حاصل نمایید .